Technikum Leśne w Białowieży - Świętowali 65 lat

5 września 2016 11:04 2016 Wersja do druku

Jak przystało na wielowyznaniowe Podlasie 4czerwca uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w cerkwi prawosławnej. Następnie miała miejsce najbardziej efektowna część uroczystości – przemarsz główną ulicą Białowieży. Pochód prowadzony przez orkiestrę dętą i mażoretki dotarł w pobliże siedziby technikum. Tu odprawiono mszę w kościele rzymsko-katolickim.


Jakkolwiek technikum obchodzi 65-lecie, to w roku 1951 szkoła posiadała już pewne tradycje. Kształcenie zawodowe trwało nieprzerwanie, choć w innej formie, od 1945 r., a jeszcze przed wojną, w latach 1929–36, we wsi działała szkoła dla leśniczych. W dalszej części uroczystości o tych faktach przypominała dyrektor szkoły Anna Kulbacka, dla której historia placówki stała się prawdziwą pasją (na s. 35 prezentujemy jej kolejną książkę na ten temat).

Uroczystość zgromadziła kilkaset osób ze wszystkich roczników, łącznie z pierwszymi absolwentami. Tłumnie wypełnili aulę internatu, gdzie prócz uroczystych przemówień i gratulacji zgromadzeni śpiewali przy akompaniamencie akordeonu. Zabrzmiały tradycyjne piosenki, jakie niegdyś śpiewano w szkole. – To święto jest przede wszystkim dla was, cieszę się, że tak licznie przybyliście – mówiła nie bez wzruszenia dyrektor szkoły.


Fot. Arch. TL w Białowieży (2)

W trakcie jubileuszu została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a dekorował ją Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska i jeden z grona 5700 absolwentów, jakich od 1951 r. wykształciła białowieska szkoła leśna. Odznaczenia otrzymały także: Olga Korch, Małgorzata Kutrzeba-Wasylik i Halina Lewczuk.

W sąsiedztwie szkoły, gdzie tego dnia odbywały się spotkania absolwentów z wychowawcami, posadzono trzy pamiątkowe dęby.

TL w Białowieży jest jedną z 11 średnich szkół leśnych nadzorowanych przez Ministerstwo Środowiska. W tym roku kształciło się tu 208 uczniów w trybie czteroletnim. Coraz więcej z nich to dziewczęta – jest ich na tyle dużo, że od niedawna przeznaczono dla nich jedno z trzech użytkowanych pięter internatu. Od czterech lat należy do pierwszej dziesiątki szkół w województwie (wg rankingu „Perspektyw”).

RaZ