OKL w Gołuchowie - Bajarze uskrzydlonego żubra

20 lipca 2017 12:51 2017 Wersja do druku

Po raz 11. Sala Kolumnowa Starej Powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie stała się areną zmagań miłośników pięknego słowa, walczących o laury konkursu Bajarze z Leśnej Polany im. red. Andrzeja Zalewskiego. 18 maja w szranki o statuetki uskrzydlonego żubra stanęło 27 krasomówców.O zwycięskie trofea – słowami, gestami, mimiką, z pomocą rozmaitych rekwizytów (m.in. w kontuszu szlacheckim, stroju indiańskim, w sukni rusałki) walczyli, najliczniej reprezentowani, uczniowie szkół leśnych, a także leśnicy LP. Gawędy o tematyce leśnej opiewały piękno polskiej przyrody. Były opowieści o mocach czerpanych z lasu, „borowych” tajemnicach, a także o rodzimych gatunkach zwierząt leśnych, m.in.: jeleniu, lisie, głuszcu, rysiu i wilku.


Fot. Sz. Wojtyszyn

Jury pod przewodnictwem Benedykta Roźmiarka, dyrektora OKL w Gołuchowie, przyznało I miejsce Pawłowi Kowalowi z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju za gawędę „O godle”, opisującą poranną wyprawę w celu obserwacji toków głuszca. Na podium stanęli również Antoni Kosobucki z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku (II miejsce) za występ „Ostatnia przechadzka” i Dominika Staromiejska z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju za występ „Od ekologa po myśliwego”. Jury przyznało również osiem wyróżnień.

Poziom był wyrównany i bardzo wyśrubowany, trudno było wytypować zwycięzców. Ten konkurs stanowi ważny element humanistycznego kształcenia leśników, dla adeptów tego zawodu jest doskonałą lekcją publicznej prezentacji. Niech idea rzucona przez redaktora Andrzeja Zalewskiego trwa – skomentował to wydarzenie Edward Marszałek, członek jury, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Konkurs odbył się pod patronatem Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Jego współorganizatorem było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowali: TVP 3, oddział w Poznaniu, Radio Merkury Poznań, prasa leśna: „Echa Leśne”, „Przegląd Leśniczy”, „Las Polski” oraz portal zielonalekcja.pl.

Eugeniusz Pudlis