XXX konkurs "Mój Las" - Las oczyma młodzieży

20 lipca 2017 12:52 2017 Wersja do druku

Ponad 2,3 tys. prac zgłosili uczniowie na jubileuszową edycję konkursu „Mój Las”, organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody.

Do drugiego, ogólnopolskiego etapu zakwalifikowały się 152 prace. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych (klasy I–III, IV–V, gimnazja, szkoły licealne i zawodowe), których nagrodziło atrakcyjnymi nagrodami (m.in. tablety, laptopy).Poziom nadesłanych prac zaskoczył nas nie tylko wysoką jakością wykonania, ale przede wszystkim wysokim poziomem merytorycznym, bogatą wiedzą o ekosystemach leśnych. Mam nadzieję, że będziecie rozwijać swoje zainteresowania. Kto wie, może za kilka lat niektórzy z was będą z dumą nosić mundur leśnika – gratulował młodzieży Jacek Sagan, wiceprzewodniczący warszawskiego oddziału SITLiD.

W kategorii I tematem był „Dzień i noc w lesie”. Najlepiej poradziła sobie z nim Wiktoria Lenard ze SP w Maciejowie Starym. W kategorii drugiej zatytułowanej „Drzewo i jego funkcje w przyrodzie” najlepszą pracę przygotowała Natalia Kusiak ze SP nr 3 w Gostyninie. Wśród gimnazjalistów, którzy zmagali się z tematem „Znaczenie drewna dla lasu i ludzi”, najlepszy byłPiotr Cesarz z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie (na zdj. odbiera nagrodę z rąk Jacka Sagana). Najstarsza młodzież zmierzyła się z tematem „Gospodarka leśna a sukcesja naturalna – za i  przeciw”. Najlepszą pracę wykonała Anna Babicz z ZSO w Bobowej. Wszystkie dzieła zakwalifikowane do szczebla centralnego konkursu trafiły do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W przyszłorocznym konkursie zajdzie istotna zmiana, wymuszona przez reformę edukacji – powrót do ośmioletniej podstawówki i likwidacja gimnazjów. II kategoria wiekowa obejmie uczniów także klas VII. –Ważne jednak jest to, że uczeń będzie mógł zdecydować, czy chce startować w kategorii II, czy może w III. Jeśli wybierze wyższą kategorię, będzie musiał wyraźnie zaznaczyć, że jest uczniem klasy VII – mówi Anna Staniszewska, sekretarz generalny SITLiD.

W przyszłym roku dzieci i młodzież będą się zmagać z tematami: „Mój ulubiony mieszkaniec lasu” (I kat.; tu dopuszczone są prace plastyczne), „Runo leśne i jego mieszkańcy” (II kat.), „Zwierzęta leśne – sprzymierzeńcy czy szkodniki” (III kat.) oraz „Ochrona różnorodności biologicznej w lasach” (IV kat.). Prace do regionalnych etapów zgłaszać można do 30 listopada. Laureatów konkursu poznamy do połowy kwietnia 2018 roku. 

UZ