RDLP w Lublinie - VI pielgrzymka leśników i myśliwych Podlasia

20 lipca 2017 12:52 2017 Wersja do druku

Mimo niesprzyjającej pogody ponad 700 leśników i myśliwych z rodzinami oraz zaproszeni goście przybyli 17 czerwca do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu nad Bugiem.

Pielgrzymom w zielonych mundurach towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych: Straży Granicznej, policji, straży pożarnej oraz samorządowcy. W odczytanym przesłaniu bp. Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników, znalazło się odwołanie do św. brata Alberta Chmielowskiego. Eucharystii przewodniczyli duszpasterze lubelskich leśników: ks. Wiesław Oleszek i ks. Ryszard Podpora. Oprawę muzyczną przygotował zespół sygnalistów myśliwskich działający przy lubelskiej dyrekcji LP.


Druga część spotkania stała się okazją do podsumowania wspólnych działań leśników i myśliwych. Dyrektor lubelskiej dyrekcji LP Jerzy Sądel został uhonorowany przez myśliwych medalem „Zasłużony dla Łowiectwa Okręgu Bialskopodlaskiego”. W przemówieniu odniósł się do sytuacji w Puszczy Białowieskiej: – Leśnicy wiedzą najlepiej, w jaki sposób gospodarować lasami. Rozumieją to również myśliwi, dlatego kroczymy wspólną drogą.


Uroczystości rozpoczęła procesja z kopią obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej w pocztami sztandarowymi
Fot. M. Kołodziejczyk

 

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk dziękował natomiast za uporządkowanie stanu prawnego gruntów LP. Wyraził też uznanie dla myśliwych za zaangażowanie w zwalczanie ASF w północno-wschodniej części woj. lubelskiego.

Pielgrzymkę zakończyło spotkanie integracyjne na kalwaryjskich błoniach. Jej głównymi organizatorami były: RDLP w Lublinie, Nadleśnictwo Chotyłów oraz Okręgowa Rada Łowiecka i ZO PZŁ Biała Podlaska.

 

Małgorzata Kołodziejczyk