Ministerstwo Środowiska - Zmiana u steru

9 lutego 2018 14:49 2018 Wersja do druku

Rekonstrukcja rządu premiera Mateusza Morawieckiego stała się faktem w samo południe 9 stycznia. Premier podziękował za współpracę ministrom obrony narodowej, cyfryzacji, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji oraz środowiska (samemu premierowi odebrano teki ministra finansów i rozwoju). Kierowanie resortem środowiska powierzono Henrykowi Kowalczykowi.


Nowo powołany minister ma 62 lata, pochodzi z Mazowsza. Z wykształcenia jest matematykiem (ukończył Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego). Przez 11 lat był nauczycielem w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Choć o swojej karierze politycznej mówi, że rozpoczęła się w 1990 r., kiedy został wybrany wójtem gminy Winnica (był nim dwukrotnie), to już w latach 80. XX w.
angażował się w działalność „Solidarności”. Karierę samorządową rozwijał m.in. na stanowisku wojewody ciechanowskiego i w sejmiku woj. mazowieckiego. W szeregach PiS działa od 2005 roku. Wówczas po raz pierwszy został wybrany na posła z listy tej partii (jest nim nieprzerwanie do dziś). Doświadczenie resortowe zdobywał na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (lata 2006–07) oraz jako pełnomocnik rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. Uczestniczył m.in. w pracach sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Pracował nad przepisami o podatkach handlowym i bankowym, był zaangażowany w reformę podatkową.
16 listopada 2015 r. został powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów (tę rolę powierzył mu także premier Morawiecki). We wrześniu 2016 r. przekazano mu tymczasowo kierowanie likwidowanym Ministerstwem Skarbu Państwa. Wówczas został także wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Minister Kowalczyk wraz z żoną czynnie uczestniczą w życiu duchowym społeczności lokalnej.

Na pierwsze decyzje ministra Kowalczyka z niecierpliwością czekają już ekolodzy i nie kryją radości z odwołania ministra Szyszko, który kierował resortem rekordowe pięć razy – w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i – w grudniu ub. roku – Mateusza Morawieckiego. Jak poinformował Marek Kossakowski z „Zielonych”, dają nowemu szefowi resortu 30-dniowy kredyt zaufania. – Z nikim nie warto iść na wojnę. Rozmowy, kompromis są znacznie lepsze – mówił minister Kowalczyk pytany o dalsze losy sporu z Unią Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej. – W tym momencie musimy się zapoznać z dokumentami dotyczącymi Puszczy. Europejskie wyroki w sprawie Białowieży będziemy szanować – dodawał.

Zmiana u steru w resorcie to nie jedyna, jaka dotknęła go z początkiem roku. Premier zdecydował (rozporządzeniem obowiązującym od 9 stycznia) o uszczupleniu kompetencji Ministerstwa Środowiska o gospodarkę wodną (w tym o nadzór nad nowo utworzonym Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie) i przekazaniu ich pod pieczę Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (to ok. 20% dotychczasowych zadań resortu). 
MaB