Targi Las i Mmy - Rynek pilarek i targowe nagrody

13 lutego 2018 13:37 2018 Wersja do druku

Główną atrakcją drugiego dnia targów „Las i My” w Szepietowie (RDLP w Białystoku) były zawody drwali. Startowało dziesięciu zawodników, po dwóch najlepszych pilarzy z pięciu firm leśnych świadczących usługi dla Nadleśnictwa Rudka. W rolę sędziów wcielili się leśnicy tejże jednostki. W ramach zmagań rozegrano pięć konkurencji: ścinka i obalanie dłużycy na palik, wymiana łańcucha tnącego, okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna i tor drwala.

Zawody drwali to oczywiście widowisko dla publiczności i sportowe emocje dla startujących zawodników, ale przede wszystkim promocja bezpiecznych metod pracy pilarką. Pierwsze miejsce na podium zdobył Mieczysław Zalewski (ZUL Arkadiusz Puchalski), na drugim uplasował się Adam Bobel (ZUL Rudosław), a na trzecim Krzysztof Szymoniak (ZUL Tadeusz Mroziński).

Nie lada atrakcją na zakończenie zawodów były popisy zaproszonego specjalnie na tę okoliczność znakomitego gościa z Białorusi –Walerego Durowicza (na zdjęciu), który podczas ostatnich Mistrzostw Świata Drwali wywalczył pierwsze miejsce! Mistrz świata ze swobodą i uśmiechem na twarzy prezentował najwyższy poziom umiejętności we władaniu pilarką, wykonując wszystkie konkurencje, z którymi wcześniej zmagali się zawodnicy.

Podczas zakończenia dwudniowej szepietowskiej imprezy ogłoszono zwycięzcę nagrody Hit targów leśnych „Las i My” 2017 przyznawanej wystawcom. W tym roku jury, oprócz wyłonienia zwycięzcy, postanowiło przyznać też dwa wyróżnienia. Nagroda główna – statuetka „Zajączki z leśnej łączki” trafiła do firmy Hydrog za samochód do transportu drewna wyposażony w system HiVision firmy Hiab. To innowacyjny produkt, dzięki któremu sterowanie żurawiem załadunkowym odbywa się za pomocą joysticków z kabiny ciężarówki. Operator posługuje się specjalnymi goglami, które przekazują realistyczny obraz z systemu kamer. Wyróżnienia otrzymały firmy Hydrofast oraz Agromet Motoimport.

Marek Bodył

Relację z konferencji poświęconej lasom prywatnym, która odbyła się podczas targów, publikujemy w numerze 21/2017 na s. 22.