Parki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych

24 kwietnia 2018 12:57 2018 Wersja do druku

W Centrum Szkolenia Policji w podwarszawskim Legionowie zakończył się zorganizowany i sfinansowany przez Ministerstwo Środowiska kurs dla funkcjonariuszy Straży Parków Narodowych. W pierwszej pięciotygodniowej turze zostało przeszkolonych 20 strażników, a w ramach kolejnych turnusów szkolenie obejmie wszystkich przedstawicieli tej formacji.To pierwszy taki centralny kurs od wielu lat. Jego zadaniem jest zunifikowanie wiedzy i umiejętności strażników w różnych częściach kraju, a także uzyskanie synergii straży parków z policją i innymi służbami. W ramach 196 godz. zajęć uczestnicy pogłębili swoją wiedzę o prewencji, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podejmowaniu interwencji, zgłębili zagadnienia prawne i odświeżyli umiejętności w zakresie niesienia pierwszej pomocy. Na koniec zdali egzamin, uzyskując noty bardzo dobre i celujące.


Fot. J. Słowik

Zwieńczenie kursu stanowiło uroczyste rozdanie dyplomów (4 kwietnia). Ponadto najbardziej wyróżniający się kursanci otrzymali listy gratulacyjne. – Gratuluję. Wiem, że łatwo nie było, a patrząc na noty, pozostaje tylko cieszyć się, że podeszliście do tego kursu bardzo poważnie. Dobre wyniki to jeszcze lepsza praca na rzecz parków narodowych – pochwaliła strażników wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Więcej o szkoleniach parkowych strażników napiszemy wkrótce.

Tymczasem w dyrekcji szczecińskiej w dniach 19–20 lutego strażnicy leśni uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych razem z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dzięki temu pracownicy obu instytucji wymienili się wiedzą i doświadczeniami w zakresie kontroli transportu drewna i związanego z tym stanu prawnego.

SLV.