Las dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie

25 kwietnia 2018 15:27 2018 Wersja do druku

W całym kraju odbywają się (i przez dłuższy czas wciąż będą) akcje sadzenia drzew dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I tak np. leśnicy z pilskiej dyrekcji, na czele z jej dyrektorem Ryszardem Standio, kapelanem pilskich leśników i nadleśniczymi zasadzili aleję złożoną z rodzimych gatunków drzew liściastych. Wydarzenie upamiętni kamienna tablica.

Z kolei w sadzeniu lasu w Nadleśnictwie Wejherowo (RDLP w Gdańsku) za szpadle i kostury chwycili uczniowie, osoby prywatne i samorządowcy. Patriotyczne postawy propagowano też wśród uczniów z Otynia. Leśnicy z Nadleśnictwa Nowa Sól (RDLP w Zielonej Górze) postanowili im pokazać, że dbanie o lasy, a więc dobro narodowe, również jest wyrazem miłości do ojczyzny. W poszkodowanych wichurą Borach Tucholskich sto drzew posadzili wraz z pracownikami Nadleśnictwa Dąbrowa (RDLP w Toruniu) przedstawiciele służb mundurowych, a wydarzenie zwieńczyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Z kolei Nadleśnictwo Józefów (RDLP w Lublinie) poszło o krok dalej i zamiast stu drzew wspólnie z urządzeniowcami z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Lublinie odnowiło symboliczne sto arów lasu. W akcje włączają się też lokalni politycy, jak miało to miejsce w Nadleśnictwie Międzyrzecz (RDLP w Szczecinie), gdzie podwaliny przyszłego drzewostanu założyła koalicja wyborcza Nowoczesnej, PO i SLD.


Fot. K. Dymek

Uczczenie stulecia niepodległości Polski poprzez sadzenie drzew to pomysł nie tylko leśników. Podobne idee przyświecają też władzom samorządowym. Akcję, w której każde drzewko ma mieć własnego patrona, planuje Poznań, ale na razie trudno znaleźć miejsce na tyle nowych roślin. Własne inicjatywy podejmują nawet pojedyncze osiedla, jak poznańska Wilda, która we współpracy z firmą Volkswagen Poznań chce upamiętnić nie tylko odzyskanie niepodległości, ale też jubileusz wybuchu powstania wielkopolskiego.

Drzewa to swoiste zielone pomniki, które na dziesięciolecia wpisują się w lokalny krajobraz. Bez wątpienia te zasadzone z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą przypominały przyszłym Polakom o tym chwalebnym dniu.

SLV.