Puszcza Białowieska - Skład zespołu eksperckiego

5 czerwca 2018 14:19 2018 Wersja do druku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister środowiska Henryk Kowalczyk 17 maja powołał zespół ekspertów ds. Puszczy Białowieskiej. Specjaliści z różnych dziedzin i ośrodków akademickich, zarówno polskich, jak i zagranicznych, będą pracować nad określeniem kierunków, sposobami i metodami ochrony Puszczy Białowieskiej. Zdaniem ministra trzeba wyważyć proporcje między czynną i bierną ochroną tego obszaru. Zaapelował do organizacji ekologicznych o wyznaczenie swoich przedstawicieli.


Te jednak krytykują inicjatywę. Organizacjom pozarządowym, takim jak Dzika Polska czy Kocham Puszczę, nie odpowiada skład zespołu, w którym widzą oni ich zdaniem osoby związane ze skrytykowanymi przez TSUE działaniami. Aktywiści wskazują jednocześnie na opracowania eksperckie z lat ubiegłych, takie jak wyniki prac zespołu powołanego przez Lecha Kaczyńskiego czy PZO dla obszaru Natura 2000.

Pełen skład zespołu, nad pracami którego czuwa wiceminister Małgorzata Golińska, został opublikowany na stronie internetowej resortu. Na liście znaleźli się m.in.: Bogdan Brzeziecki z Wydziału Leśnego SGGW, Jacek Hilszczański i Rafał Paluch z IBL-u, Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Piotr Łakomy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zbigniew Mirek z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, Jerzy Szwagrzyk (UR im. Hugona Kołłątaja w Krakowie). Licznie reprezentowani są też eksperci zagraniczni (m.in. Jakub Horak, University of Life Sciences w Pradze, i Michael Mussong, Uniwersytet Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde). W zespole zasiedli też burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak i starosta hajnowski Mirosław Romaniuk.

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że chęć uczestnictwa w pracach zespołu można zgłaszać na każdym etapie prac. 

SLV.