Współpraca zagraniczna - Polska i Litwa na rzecz niepodległości

17 lipca 2018 13:39 2018 Wersja do druku

Już po raz dziewiąty na wiosennym, wspólnym sadzeniu lasu spotkała się brać leśna z Polski i Litwy. Międzynarodowe przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w 2010 r. przez leśników z Nadleśnictwa Suwałki (RDLP w Białymstoku) i litewskiego Nadleśnictwa Marijampol pod hasłem „600 dębów na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Od tego czasu odbywa się każdej wiosny naprzemiennie w polskich lub litewskich lasach, a sadzeniu towarzyszy zawsze motyw przewodni upamiętniający historyczne wydarzenia.


Rok 2018 w historii Litwy to, podobnie jak w historii Polski, 100. rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji 27 kwietnia br. litewscy leśnicy zaprosili do wspólnego wysadzenia 5 tys. szt. dębów przedstawicieli litewskiego parlamentu, naukowców uczelni wyższych oraz leśników z Polski.

We wspólnym sadzeniu dębów wzięli udział m.in. ze strony litewskiej: Kęstutis Mažeika – poseł sejmu Republiki Litewskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska; Alfredas Galaunė – zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa Leśnego (PPL) Litwy; Ina Bikuvienė – prezes zarządu lasów z PPL; prof. dr Edmundas Bartkevičius – prezydent Związku Leśników Litewskich, dziekan Wydziału Lasów i Ekologii z Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa, a także Virginijus Rudzevičius – kierownik jednostki regionalnej w Marijampolu PPL wraz z pracownikami. Polskę reprezentowali: Andrzej Gołembiewski – zastępca dyrektora ds. rozwoju z RDLP w Białymstoku, Eliza Tychanicz-Ćwik – naczelnik tamtejszego Wydziału Organizacji i Kadr, Robert Cierech – naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej oraz Wojciech Rodak – nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki wraz z pracownikami.

Spotkanie zbiegło się w czasie z kształtowaniem się nowej, zreformowanej struktury organizacyjnej Litewskich Lasów Państwowych (więcej na ten temat w serwisie zagranicznym w nr. 5/2018 „Lasu Polskiego”) i było bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych. Efekt wspólnej pracy stanowi uprawa dębowa o powierzchni ok. 1 ha, położona w okolicy miejscowości Gurbšilis k. Mariampola. Za 100 lat będzie szumiała następnym wolnym pokoleniom jako piękny dębowy drzewostan.

Barbara Kisłowska-Szyszko

Nadleśnictwo Suwałki