Nadleśnictwo Starachowice (RDLP w Radomiu) - Izba pamięci Antoniego Hedy

16 sierpnia 2018 13:25 2018 Wersja do druku

Radomska dyrekcja LP i Nadleśnictwo Starachowice upamiętniły 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nowymi obiektami edukacyjnymi. W osadzie leśnej Klepacze 21 czerwca zostały otwarte Izba Partyzancka im. Antoniego Hedy „Szarego” i Izba Leśna.Antoni Heda wsławił się działalnością partyzancką na terenie Kielecczyzny i okręgu radomskiego, gdzie dowodził oddziałami Armii Krajowej, a w okresie powojennym Ruchem Oporu Armii Krajowej. Wraz z podkomendnymi w brawurowych akcjach m.in. rozbił niemieckie więzienie w Starachowicach, uwolnił więźniów niemieckiego aresztu w mieście Końskie i zlikwidował ubeckie więzienie w centrum Kielc. Za te czyny radomscy leśnicy w 10. rocznicę jego śmierci odsłonili pamiątkową tablicę przy dębie posadzonym na 100-lecie odzyskania niepodległości. Następnie dokonano oficjalnego otwarcia izb mieszczących się w dawnej leśniczówce Klepacze. Na uroczystości pojawili się m.in.: rodzina „Szarego”, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senatorowie, posłowie, władze wojewódzkie i samorządowe, członkowie organizacji strzeleckich, harcerze i młodzież.


Fot. Dorota Włosowska

Zarówno Izba Partyzancka, jak i Izba Leśna mają być miejscem lekcji historii, spotkań z żołnierzami AK i młodzieżą. Będzie można w nich obejrzeć stare fotografie, mundury i sprzęt, dokumenty związane z partyzantami. W zaaranżowanym na przedwojenną leśniczówkę pomieszczeniu znalazło się zaś miejsce na eksponaty związane z leśnictwem.

Obiekt będzie udostępniany od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00 (konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: 694 422 163 lub 41 274 53 84 w. 36).

SLV.