Nadleśnictwo Kartuzy (RDLP w Gdańsku) - Leśnicy w walce z rakiem

16 sierpnia 2018 13:48 2018 Wersja do druku

Onkobój” to trzecia edycja charytatywnej akcji powstałej z inicjatywy kartuskich leśników i Fundacji z Pompą dla podopiecznych Kliniki Pediatrii, Hematologii i Endokrynologii gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Po udanej akcji „Spływaj białaczko” w 2015 r. i „Dorwij blasta” w 2016 r. przyszedł czas na kolejną, zatytułowaną „Onkobój”, czyli walkę z śmiertelną chorobą. Finał i podliczenie zebranych środków odbyły się 2 września 2017 r. na terenie Nadleśnictwa Kartuzy w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra. Z kolei 6 czerwca br. gdańscy leśnicy z dyrektorem RDLP w Gdańsku Bartłomiejem Obajtkiem na czele mieli zaszczyt uczestniczyć w przekazaniu zakupionego w ramach akcji sprzętu medycznego dla chorych na białaczkę dzieci.

Za dotychczas zebrane pieniądze wśród leśników i zaprzyjaźnionych osób udało się kupić kardiomonitory, pompy infuzyjne i drobny sprzęt medyczny dla ratowania zdrowia i życia młodych pacjentów gdańskiego UCK. W tle tej akcji LP promują amatorskie uprawianie sportu na terenach leśnych oraz oferują rzetelną informację o wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Dzięki wsparciu RDLP w Gdańsku akcja, integrując leśników wokół szlachetnej sprawy, wykracza poza zasięg lokalny – nie tylko na obszar dyrekcji gdańskiej, ale i toruńskiej. Stąd stała obecność reprezentanta RDLP w Toruniu – Nadleśnictwa Włocławek, które od pierwszej edycji wspiera poprzez Fundację z Pompą dzieci chore na białaczkę. Nie można zapomnieć o instytucjach pokrewnych, takich jak BULiGL Oddz. w Gdyni oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych – Kaszubski Park Krajobrazowy. Wielkie znaczenie ma wsparcie gdańskiego oddziału SITLiD. Znacznej pomocy udzielił burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, udostępniając wspomniane centrum sporów wodnych, gdzie odbyło się podsumowanie akcji.


Fot. Arch. organizatorów

Tym razem środki zebrane dla małych pacjentów z inicjatywy Fundacji z Pompą i jej prezes Marty Czyż-Taraszkiewicz po wnikliwej konsultacji przeznaczono na potrzebne dla chorych dzieci bardzo nowoczesne łóżka szpitalne. Udało się to m.in. dzięki zaangażowaniu gdańskich leśników, którzy w ramach akcji „Onkobój” zebrali 20 tys. zł.

To nie koniec charytatywnej działalności gdańskich leśników – w 2018 r. planowana jest kolejna edycja!

Jarosław Pawlikowski