Nadleśnictwo Lipusz (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif na 100-lecie niepodległości

29 października 2018 15:02 2018 Wersja do druku

Niecodzienny pomnik na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czynem leśników i mieszkańców Gdańska i okolic powstanie w Nadleśnictwie Lipusz. 20 października na terenie uszkodzonym przez ubiegłoroczny sierpniowy huragan zostanie posadzony dendroglif – kompozycja odpowiednio dobranych gatunków drzew, która z lotu ptaka przemieni się w obraz. W ten sposób na ciemnozielonym tle sosny z brzozowych liści wyrośnie sylwetka orła białego w koronie, odwzorowując godło państwowe.

Fot. Arch. RDLP w Gdańsku

Wiosną świeże listki brzóz będą miały barwę intensywnie zieloną, zaś jesienią – żółtą. Z kolei zimą orzeł przybierze kolor biały od śniegu i brzozowych pni.

Tak jak orzeł jest symbolem odradzającego się po zaborach państwa polskiego, tak dendroglif będzie symbolem lasu odnawiającego się po kataklizmie. To pokazuje, że umiemy tak samo zadbać o las po klęsce, jak potrafiliśmy pomóc ojczyźnie w walce o niepodległość. Wkomponowany w drzewostan pomnik przyrody przez dziesiątki lat będzie symbolem odtworzenia tego, co zniszczone – komentuje Bartłomiej Obajtek, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Pomysłodawcami tego nietypowego pomnika byli gdańscy leśnicy i harcerze. Utworzony z drzew wizerunek orła będzie ponadto upamiętniał przedwojenną granicę Polski, która pokrywała się z zachodnią granicą Nadleśnictwa Lipusz. Inicjatywę objął swoim patronatem prezydent Andrzej Duda. Wydarzenie cieszy się popularnością – zapisało się na nie ok. 3 tys. osób. –Ciężka praca leśników nie jest dostrzegana. Dendroglif pomoże nam pokazać, jak wielki wysiłek ponieśliśmy w odtworzeniu zniszczonego lasu – podsumowuje dyrektor. 

SLV.