Nadleśnictwo Siewierz (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów

29 października 2018 15:07 2018 Wersja do druku

Zakończyło się kolejne z cyklu organizowanych od kwietnia szkoleń dla policjantów. Leśnicy z całej Polski od dawna uczestniczą z policjantami we wspólnych patrolach i kontrolach pojazdów, razem pilnują porządku na obszarach leśnych, są zapraszani na szkolenia. W efekcie takich połączonych akcji zaistniała potrzeba kolejnych szkoleń. Tym razem jednak to policjanci zasiedli po stronie słuchaczy.

W Nadleśnictwie Siewierz wiedzę pogłębiali funkcjonariusze z woj. śląskiego, dla których działania na terenach leśnych stanowią równie ważny aspekt pracy co egzekwowanie porządku pośród miejskich murów.

Funkcjonariuszom policji z Katowic często zdarza się operować w lesie, czy to w ramach poszukiwań osób zaginionych, czy też podczas działań pościgowych. Dlatego chcieliśmy zapoznać się z metodami poruszania się po kompleksach leśnych innymi niż mapy. Te znaliśmy dobrze, lecz nie wiedzieliśmy, że leśnicy dysponują szczegółowymi mapami drzewostanów, na których widać nawet rozmieszczenie gatunków drzew. Umiejętność interpretacji tych danych jest bardzo przydatna. Od niedawna też mamy do dyspozycji nowe odbiorniki GPS – to była dobra okazja, by przetestować je w terenie – przyznał podinsp. Mirosław Szalkowski z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.


Fot. Mariusz Kowalski

Teren nadleśnictwa jest bardzo urozmaicony, bezpośrednio graniczymy z obszarami miejskimi, a atrakcyjny krajobraz zachęca do penetracji kompleksów leśnych przez mieszkańców aglomeracji katowickiej. Czasem więc nieobyci z lasem turyści błądzą i na policję spada ciężar niesienia im pomocy – komentuje nadleśniczy Grzegorz Cekus.

Dlatego właśnie tematem przewodnim szkoleń była orientacja w lesie. Policjanci zapoznali się z podziałem powierzchniowym lasu: liniami oddziałowymi, słupkami, numeracją oddziałów i dróg pożarowych. Przydatne okazały się praktyczne wskazówki nt. nawigacji w lesie w oparciu tylko o infrastrukturę. Dalszym etapem było planowanie trasy przemarszu i użycie odbiornika GPS. – Zdobytą wiedzę chcemy wykorzystać, organizując wewnętrzne szkolenia na temat zachowania się podczas działań pościgowych, gdy w głuszy zawiedzie elektronika. Wtedy tradycyjne metody orientacji w lesie są niezastąpione – podkreśla podinspektor. – Szkolenie miało także na celu pokazanie, jakie są możliwości użycia Banku Danych o Lasach w pracy policji – dodaje nadleśniczy.

Snute są już plany kolejnych szkoleń – chociażby z rozpoznawania drewna, kontrolowania transportów surowca czy odczytywania oznaczeń na odebranym surowcu.

SLV.