RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów

29 października 2018 15:12 2018 Wersja do druku

Z inicjatywy lokalnych leśników w Suścu, na terenie Nadleśnictwa Józefów, została zorganizowana kolejna „Biała sobota”. W ciągu 12 lat trwania tej akcji z pomocy lekarzy specjalistów z lubelskich klinik skorzystało ponad 4,5 tys. osób.

„Białe soboty” są organizowane z udziałem lekarzy-myśliwych, leśników, księży oraz przedstawicieli miejscowych władz administracyjnych, którzy mają stały kontakt ze środowiskiem małych miejscowości. – Przed laty grupa lekarzy – na czele z prof. Janem Kotarskim, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej PSK1 w Lublinie – pasjonatów obcowania z przyrodą, postanowiła zrobić coś dla dobra mieszkańców małych miejscowości położonych na terenie lubelskiej dyrekcji LP. Tak zrodziła się idea „Białych sobót” – wyjaśnia Andrzej Tyrawski z RDLP w Lublinie, jeden z pomysłodawców akcji i jej koordynator z ramienia lubelskiej dyrekcji LP.


Fot. Arch. Nadleśnictwa Józefów

W odpowiednio przygotowanych gabinetach lekarskich, zazwyczaj przy współpracy z miejscowym ośrodkiem zdrowia, zainteresowani chętnie korzystają z nieodpłatnych konsultacji medycznych udzielanych przez lekarzy wielu specjalności, bez potrzeby wyjazdu do Lublina i oczekiwania w długich kolejkach. A porad udzielają: chirurg naczyniowy, ginekolog, kardiolog, ortopeda, neurolog, urolog, ortopeda dziecięcy, endokrynolog, diabetolog, ortodonta czy laryngolog. Co najważniejsze, udaje się dotrzeć do pacjentów z małych miejscowości, m.in. z terenu nadleśnictw: Janów Lubelski, Tomaszów, Mircze, Strzelce. Koordynacją uczestnictwa lekarzy w „Białych sobotach” od początku zajmuje się Józef Burzyński. Wydarzeniu towarzyszą zazwyczaj pokazy udzielania pierwszej pomocy i zasad zachowania bezpieczeństwa na drodze. –Będziemy kontynuować naszą inicjatywę, która przyczynia się do kształtowania pozytywnego wizerunku leśników i LP. Cieszą nas pozytywne komentarze uczestników „Białych sobót”. Dostrzegamy sens naszych działań, dlatego wspólnie z lubelskim środowiskiem lekarskim chcemy nieść pomoc kolejnym pacjentom – zapowiada Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie.

Małgorzata Kołodziejczyk