ZLP w RP - Następne 100 lat w służbie lasu

29 listopada 2018 12:41 2018 Wersja do druku

Uroczyste świętowanie 100-lecia Związku Leśników Polskich w RP (5 października w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie) to dobry początek kolejnych 100 lat w służbie polskim lasom. Do Gołuchowa przybyli m.in. dyrektor Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska Jacek Sagan, dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i dyrektorzy wszystkich dyrekcji regionalnych (przed uroczystością odbyła się ich narada), ale przede wszystkim związkowcy. Nie mogło zabraknąć byłych przewodniczących ZLP w RP – Jerzego Przybylskiego i Bronisława Sasina.

O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna LP pod batutą Mirosława Pałczyńskiego działająca przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi. Zaprezentowano także „Hymn Stulecia ZLP w RP” autorstwa Wojciecha Tutki z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Janowie Lubelskim.


Nie mogło zabraknąć wystąpienia dyrektora generalnego LP. –To zaszczyt, że w takich sytuacjach, przy okazji takich jubileuszy, my leśnicy możemy być razem – mówił Andrzej Konieczny. W swoim wystąpieniu (podobnie jak podczas narady) wiele uwagi poświęcił wkładowi leśników w ostatnie 100 lat rozwoju naszego kraju i etosowi tego zawodu. – W erze dotykowych telefonów, smartwatchów, palmtopów musimy pamiętać o naszych korzeniach i wartościach. O tym, jak ważne są także, a może przede wszystkim, w życiu leśnika. To tradycje, które mamy obowiązek wbrew przeciwnościom utrzymać i o nich z szacunkiem pamiętać – mówił dyrektor. –Tylko razem, nawet czasami się różniąc, jesteśmy w stanie tworzyć silną grupę zawodową – dodawał. Podsumował swoje wystąpienie: – Jestem dumny z polskich leśników!

Związkowcy zostali uhonorowani licznymi odznaczeniami państwowymi (m.in. Krzyż Zasługi) i związkowymi. Dyrektor Konieczny przyznał także Kordelasy Leśnika Polskiego, otrzymali je m.in.: Bronisław Sasin – honorowy przewodniczący ZLP w RP, leśniczowie: Jerzy Smok, Maciej Gerber, Józef Stec i Zbigniew Czeryba.


Dyrygent Mirosław Pałczyński z dumą mówił o swoich podopiecznych muzykach-leśnikach
Fot. Urszula Zubert (2)

W OKL pozostanie niezwykła pamiątka 100. rocznicy powstania Związku. Przed budynkiem Muzeum Leśnictwa posadzono Dąb Niepodległości. –Będzie wzrastał w towarzystwie trzech cisów na terenie należącym do Lasów – mówił Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL. Sadzonka dębu jest wyjątkowa jeszcze z innego powodu – poświęcił ją papież Franciszek podczas majowej wizyty leśników w Watykanie. – Ta wizyta była dla nas niezwykła. Papież był ciekaw naszej pracy, ale też podzielił się z nami swoimi przemyśleniami o gatunkach dębów – wspominał Andrzej Konieczny.


Tenor Dariusz Stachura porwał leśników do wspólnego śpiewania operetkowych szlagierów
Fot. Zbigniew Szostak

Po uroczystym sadzeniu drzewka zaproszono gości na koncert artystów polskich teatrów i operetek. Znany ze światowych scen tenor Dariusz Stachura wciągnął leśników do wspólnego śpiewania (podbił leśne serca także osobliwymi życzeniami: Żeby korniki nas nie żarły!). Zachęceni przez artystę goście gremialnie zaśpiewali „Funiculì funiculà” – znaną neapolitańską pieśń. Szczególne oklaski zebrał zastępca dyrektora generalnego LP Bogusław Piątek, którego tubalne „la la la la” wyśpiewywane w rytm refrenu niosło się echem po sali. Wieczór zakończyła uroczysta kolacja i życzenia kolejnych 100 lat.

UZ