Technika leśne - Szansa na praktyki w Irlandii

20 marca 2019 14:09 2019 Wersja do druku

Już po raz trzeci uczniowie Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi będą mogli odbyć czterotygodniowe praktyki zawodowe w Irlandii. Sposobność ku temu stwarza program „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor „Kształcenie i szkolenia zawodowe”.W tegorocznej edycji zainteresowanie uczniów klas drugich tucholskiego technikum było zdecydowanie większe niż w latach ubiegłych. O pierwszych 25 miejsc, które zapewniały uczestnictwo w wyjeździe do miejscowości Sligo na Szmaragdowej Wyspie, aplikowało 49 chętnych. W procesie rekrutacyjnym brano pod uwagę m.in. następujące wytyczne: wynik testu z języka angielskiego oraz wiedzy o Irlandii, wynik testu z wiedzy leśnej, średnią ocen z przedmiotów zawodowych uzyskanych na koniec pierwszego okresu klasyfikacyjnego w roku szkolnym 2018/2019.

Na tym jednak nie koniec starań, gdyż zakwalifikowani do wyjazdu uczniowie są zobowiązani do udziału w zajęciach przygotowujących do praktyk zagranicznych w zakresie: kompetencje kulturowo-językowe, zajęcia z ochrony przyrody, kurs psychologiczny.

Należy podkreślić, że uczniowie w trakcie zagranicznego stażu, oprócz rozwijania umiejętności językowych, uczą się pracy zespołowej, radzenia sobie ze stresem, zdobywają doświadczenie w pracy za granicą, stają się bardziej kreatywni, uczą się samodzielności. Poza rozwijaniem podstawowych kompetencji społecznych zyskują możliwość porównania rynku pracy w Irlandii z zatrudnieniem w Polsce, dzięki czemu czują się bardziej konkurencyjni. Ponadto młodzież uczestniczy w intensywnym kursie języka angielskiego, a także wyjeżdża na atrakcyjne wycieczki do: Dublina, Donegalu, Galway i na Moherowe Klify nad Oceanem Atlantyckim.

Błażej Wilkowski
Koordynator projektu