Ochrona przyrody - Polskie i europejskie drzewa roku

13 maja 2019 09:13 2019 Wersja do druku

Drzewa – niby takie same, a jednak wyjątkowe, często otoczone szacunkiem i legendą, niekiedy jednak po prostu mijane bez uwagi w pośpiechu codziennego dnia. Na te najbardziej wyjątkowe zwraca uwagę konkurs na Drzewo Roku, organizowany zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej.


Wyniki internetowego głosowania w bieżącej edycji ujawniono 19 marca w Brukseli. Niestety, w tym roku reprezentujące Polskę Klęczące Drzewo, czyli skazany niegdyś na wycięcie klon jesionolistny z Krasnegostawu, nie zyskał największej sympatii internautów i zajął szóstą lokatę. Zwyciężyła propozycja z Węgier.

Fot. Tomasz Chuszcza

Być może uda się za rok, podobnie jak w edycji z 2017 r., kiedy Europejczycy wybrali Dąb Józef, rosnący w parku w Wiśniowej w woj. podkarpackim. Zgodnie z formułą konkursu polską przyrodę na Starym Kontynencie będzie reprezentowało zwycięskie drzewo z edycji krajowej. W organizowanym przez Klub Gaja dziewiątym wydaniu plebiscytu spośród 50 zgłoszonych okazów dendroflory złożone ze specjalistów jury wytypowało 16 finalistów, stanowiących symbole lokalnych społeczności, przyrody, kultury i historii.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku została zorganizowana w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W opisie znaczenia drzew zwracano uwagę na ich rolę w historii Polski. Zgłoszone do konkursu okazy były świadkami ważnych wydarzeń w historii naszego kraju, bowiem zdecydowana większość z nich osiągnęła już sędziwy wiek liczący niekiedy ponad 200 lat – wyjaśnia zasiadający w jury Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dalszy los kandydatów zależy już od internautów, których preferencje wykaże głosowanie na stronie www.drzeworoku.pl.

SLV.