Ochrona środowiska - „Najpierw natura, później matura”

13 maja 2019 09:19 2019 Wersja do druku

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 15 marca uczniowie zamiast do szkół wyszli na ulice, by w 123 krajach zamanifestować troskę o swoją przyszłość – czyli o klimat. Akcja dzieci i młodzieży miała na celu zwrócenie uwagi dorosłym, a przede wszystkim rządzącym, że to właśnie skandujące na ulicach pokolenie będzie się borykało z konsekwencjami decyzji podejmowanych przez swoich rodziców. Zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia, lub nie, emisji gazów cieplarnianych.


Akcja nie ominęła oczywiście polskiej stolicy. W Warszawie celem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego było Ministerstwo Energii, a stołecznych kolegów popierali protestanci z największych miast w kraju. Wg danych Greenpeace’u wydarzeń tego typu było w Polsce łącznie 115. Na transparentach wagarowicze nieśli hasła takie jak: „Nie ma planety B” czy „Nie podnoście nam temperatury”. – Domagamy się, by władza wreszcie zaczęła robić coś konkretnego w kierunku ochrony środowiska i żeby to nie było puste gadanie– tłumaczyła jedna z protestujących w Poznaniu uczennic, a jej koleżanka dodała: – Chcemy pokazać, że komercja to nie jest sposób na życie, że środowisko umiera, a my razem z nim.

Inspiracją do protestów była z pewnością niezłomna postawa Szwedki Grety Thunberg, która co piątek zasiada pod drzwiami swojego parlamentu, oczekując od władz realizacji założeń traktatu klimatycznego. Nieugiętość, połączona z inspirowaniem kolegów z całego świata, przyniosła jej nominację do pokojowej Nagrody Nobla.

Swoje uznanie dla protestującej w słusznej sprawie młodzieży wyraził minister środowiska Henryk Kowalczyk: – Wierzę, że wciąż będziecie poszukiwać rzetelnych informacji nt. zmian klimatycznych. Mam nadzieję, że Wasza dzisiejsza postawa to początek dalszych dobrych działań. Ich skutkiem niech będzie ograniczenie tych przyczyn zmian klimatycznych, których autorem jest człowiek. Dziękuję Wam, Młodzi Rodacy, za wysłanie nam tego ważnego przekazu – napisał na stronie internetowej ministerstwa.

SLV.