Ochrona przeciwpożarowa - Szkolenie z akcji gaśniczych

13 maja 2019 09:34 2019 Wersja do druku

Sezon pożarowy rozpoczęty, a co za tym idzie w teren ruszają stacjonujące w nadleśnictwach samochody patrolowo-gaśnicze. By jeszcze lepiej wykonywać powierzone im zadania, leśnicy z RDLP w Toruniu zaprosili kolegów z dyrekcji szczecineckiej i pilskiej na wspólne zajęcia w Centrum Szkolenia Strzeleckiego LP im. Jana Wendy k. Tucholi. Celem było odświeżenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu gaszenia ognia oraz zdobycie nowych umiejętności w jeździe autem w terenie.Szkolenie trwało 4 i 5 marca, pierwszy dzień poświęcono na część teoretyczną, w której specjaliści z IBL-u i Dyrekcji Generalnej LP utrwalili wiedzę 50 słuchaczy o fizyce pożarów i technice ich gaszenia. Esencją spotkania była jednak część praktyczna, nastawiona na sprawdzenie wiedzy leśników dotyczącej obsługi samochodów patrolowo-gaśniczych, ale też pilarki – czasem bowiem dojazd na miejsce pożaru mogą blokować złamane drzewa.

Fot. Paweł Dobies

Niemal każde nadleśnictwo w RDLP w Toruniu dysponuje takim pojazdem, dlatego zależy nam na tym, by obsługujący je pracownicy bezpiecznie i szybko mogli dojechać na miejsce pożaru i sprawnie przystąpić do akcji gaśniczej – wyjaśnia ideę Honorata Galczewska z RDLP w Toruniu. Przeszkoleni leśnicy są pełni pozytywnych wrażeń i podkreślają, że podobnych inicjatyw powinno być więcej, zwłaszcza że część jednostek organizacyjnych pozyskała niedawno nowe auta patrolowo-gaśnicze, a niektórzy pracownicy nadleśnictw nigdy wcześniej nie prowadzili podobnych pojazdów. Głosy z dołu musiały dotrzeć na samą górę, gdyż, jak zapewnia Galczewska, potrzebę podobnych szkoleń dostrzeżono już na poziomie DGLP.

Najwięcej emocji wzbudziło jednak spotkanie z instruktorem jazdy samochodem terenowym, Błażejem Grelą, który rozpoczął wykład od bezpieczeństwa jazdy w terenie. Część teoretyczna objęła rzeczy pozornie banalne, takie jak pozycja za kierownicą, a skończyła się na omówieniu wyposażenia auta, zwłaszcza tego, które może się przydać podczas samotnej służby patrolowej. Bez wątpienia ważna okaże się wiedza o prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniu podzespołów pojazdu, których w samochodach terenowych jest rzeczywiście sporo. – Przełożeni szkolonych zwracali uwagę na awarie podsystemów w samochodach, części z nich można zapobiegać dzięki ich należytemu użytkowaniu – podaje przykład instruktor, co podkreśla potrzebę organizacji podobnych szkoleń. – Leśnicy świetnie sobie radzą w terenie przejazdowym, na drogach gruntowych i szutrach, ale już bardziej wymagająca trasa pokazała, że nawet najlepsi mieli się czego nauczyć. Szczególnie ważne było pokonywanie zjazdów i wjazdów oraz trawersów z autem dociążonym zbiornikiem z wodą, co drastycznie zmienia środek ciężkości pojazdu. Dobrą nauką okazał się też przejazd przez piaszczysty grunt – wymienia kolejne korzyści Grela i podkreśla, że leśnicy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w kursie i docenili możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności na torze motocrossowym w CSS LP. 

SLV.