Inicjatywy społeczne - #sadziMY z Prezydentem!

13 maja 2019 10:53 2019 Wersja do druku

Wiosna za pasem, należy więc zakasać rękawy i sadzić, sadzić, sadzić! W lesie roboty co niemiara, a do wspólnej pracy 26 kwietnia podczas uroczystej inauguracji akcji #sadziMY zachęcał prezydent RP Andrzej Duda. Wraz z żoną wziął udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (RDLP w Toruniu), jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 roku.

Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk

Spotkało się tam ponad tysiąc osób, aby posadzać 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyli m.in.: ministrowie Henryk Kowalczyk i Małgorzata Golińska, pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczyła 300 tys. – Chcieliśmy, żeby ta akcja nie miała charakteru jednorazowego. Żeby wpisała się na stałe w obyczaj państwowy, służb mundurowych, harcerzy, ale przede wszystkim w obyczaj Prezydenta Rzeczypospolitej – mówił prezydent Duda. Przypomniał też o tragedii z Szuszka: – Dzisiaj jesteśmy w bardzo szczególnym miejscu. Tutaj, w nadleśnictwie Rytel, gdzie prawie dwa lata temu przeszła straszliwa nawałnica i zmasakrowała, zniszczyła wspaniały fragment Borów Tucholskich, zabierając życie także dwóm młodym harcerkom – Asi i Oldze.

Rolę przywracanych do życia lasów podkreślała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska: – Lasy są niezastąpione zarówno jako ekosystemy, które wpływają na jakość powietrza i zapobieganie zmianom klimatu, jak i źródło najbardziej ekologicznego surowca. To jednak tylko jeden z aspektów akcji. Tego dnia nie trzeba było wybierać się do Borów Tucholskich, by posadzić swoje drzewo, wystarczyło odwiedzić najbliższe nadleśnictwo i poprosić o sadzonki. 

Red.