Służba Leśna - Leśnicy na defiladzie

13 maja 2019 11:02 2019 Wersja do druku

Defilada wojskowa „Silni w sojuszach” przemaszerowała warszawską Wisłostradą. Okazja potrójna, pochód zorganizowano bowiem z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wejścia do UE.

Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk

W defiladzie brało udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych (m.in. USA, Rumunii czy Chorwacji) oraz funkcjonariuszy służb mundurowych podległych resortom spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, finansów, środowiska, infrastruktury, a nawet Straż Marszałkowska czy uczniowie klas mundurowych. W związku z tym nie mogło zabraknąć także reprezentacji leśników.

Ale nie tylko tym uzasadniano obecność reprezentacji Straży Leśnej na uroczystej paradzie. W tym roku (1 grudnia) mija 200 lat od momentu, kiedy to car Aleksander I podpisał dekret podnoszący status Administracji Leśnej Rządowej do rangi Królewskiego Korpusu Leśnego. W dekrecie tym wydzielono z administracji państwowej służbę leśną i ustanowiono pierwszy mundur leśny.

Maszerujący pododdział Służby Leśnej składał się z 40 leśników. Zaprezentowali się oni godnie, a dzięki zapowiedziom spikerów przed i w trakcie defilady obserwatorzy otrzymali niezbędną garść informacji o leśnej formacji. 

UZ

Fot. Urszula Zubert