Klęska 2017 - Szkółkarze dadzą radę!

11 października 2019 14:46 2019 Wersja do druku

Zagospodarowanie powierzchni po drzewostanach zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. pochłonie w ciągu pięciu lat nawet 180 mln sadzonek, z czego 130 mln sadzonek sosny. To wyzwanie dla produkcji szkółkarskiej. By mu sprostać, w Nadleśnictwie Dobrzejewice (RDLP w Toruniu) poczyniono w ostatnich latach inwestycje, dzięki którym kompleks szkółkarski Bielawy zyskał dwa namioty przeznaczone do produkcji kontenerowej oraz pola zraszania.

Fot. Kamila Czajka

Inwestycja pochłonęła ok. 14 mln zł, co razem z nakładami z lat ubiegłych daje 25 mln zł. Uroczyste otwarcie nowej infrastruktury odbyło się 27 czerwca.

Nadleśnictwo Dobrzejewice ma regionalne znaczenie i jest istotnym elementem całego systemu produkcji szkółkarskiej toruńskiej dyrekcji LP – podkreślił Michał Bazela, dyrektor RDLP w Toruniu. Jego słowa mają pokrycie w liczbach: dzięki nowym namiotom potencjał produkcyjny szkółki wzrósł z 3,7 mln do 7 mln szt. sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym rocznie, a w całej dyrekcji w 2018 r. wyprodukowano niemal 95,5 mln sadzonek (rok wcześniej było to blisko 62 mln). Moc ta na pewno się nie zmarnuje, nawet po uporaniu się leśników z poklęskowymi odnowieniami. W 2017 r. zapotrzebowanie samej RDLP w Toruniu na materiał sadzeniowy wynosiło ponad 26 mln szt., a w dwóch następnych latach wzrosło kolejno do 33 i niemal 41 mln.

Produkcja szkółkarska w całej dyrekcji będzie koncentrowana wokół dużych szkółek, a te najmniejsze, niedoinwestowane, w których gleba po latach produkcji straciła sprawność, będą stopniowo zamykane, dlatego pracy dla ośrodka Bielawy na pewno w przyszłości nie zabraknie – wyjaśnia miejscowy nadleśniczy Paweł Nas. Podkreśla również, że atutem szkółki w zarządzanej przez niego jednostce jest bliskość autostrady, jednak dostrzega też wyzwania przyszłości:

W ostatnich latach stoimy przed problemem niedoboru rąk do pracy w sektorze leśnym i to dotyka także szkółkarstwo. Trudno dziś zulom o pracowników chętnych do pielęgnacji szkółek gruntowych, ale z produkcją kontenerową sprawa ma się inaczej z uwagi na mniejszy wysiłek fizyczny i lżejsze warunki – podsumowuje nadleśniczy.

SLV.