Działalność społeczna - Emerytom razem raźniej

14 października 2019 13:49 2019 Wersja do druku

Gdy codzienna praca jest już przeszłością, szczególnie mogą doskwierać samotność i starość. Wtedy kontakt z drugim człowiekiem i wsparcie są po prostu zbawienne. Dlatego warto być aktywnym nawet na emeryturze. Udowadnia to Stowarzyszenie Emerytów Leśnych „Konar” działające przy Nadleśnictwie Stary Sącz (RDLP w Krakowie). Zawiązano je w 2013 r., choć oficjalną działalność rozpoczęło cztery lata później. Początkowo były to kilkunastoosobowe spotkania emerytów, podczas których wyłoniły się formuła, zakres, cele i struktura przyszłego stowarzyszenia.

Fot. Maciej Kucharski

Leśnicy pielęgnują wspólne zainteresowania zawodowe, utrwalane przez lata zawodowej kariery. Dbają o kontakty i przyjaźnie. Stowarzyszeniu przewodniczy Kazimierz Małyk, emerytowany leśniczy, w przeszłości współzałożyciel Komisji Zakładowej „Solidarność”. Dzisiaj „Konar” liczy 21 członków –

wciąż jednak przybywa uczestników comiesięcznych spotkań. Przedłużają się koleżeńskie kontakty, swobodnie przywołuje się zabawne wspomnienia. Kierownictwo nadleśnictwa często gości członków stowarzyszenia, a w ramach spotkań odbywają się kilkudniowe wycieczki krajowe i zagraniczne, spektakle, koncerty, ogniska czy grzybobrania. W okresie bożonarodzeniowym i noworocznym stowarzyszenie pamięta o emerytach – składa im życzenia i wręcza drobny upominek. Ta działalność społeczna jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Lasów Państwowych oraz instytucji nieleśnych.

Maciej Kucharski