Działalność edukacyjna - Żubry zawitały do stolicy

14 października 2019 14:20 2019 Wersja do druku

Leśnicy z nadleśnictw Białowieża, Borki, Czarna Białostocka, Waliły, Knyszyn (RDLP w Białymstoku), Celestynów, Jabłonna (RDLP w Warszawie), Stuposiany, Lutowiska (RDLP w Krośnie), DGLP i CILP, a także działacze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wspólnie edukowali warszawiaków nt. największego lądowego ssaka Europy. 27 i 28 sierpnia, uzbrojeni w najróżniejsze pomoce naukowe, przykuwali uwagę odwiedzających stołeczny ogród zoologiczny.

Pomimo lejącego się z nieba żaru nie mogli narzekać na brak zainteresowania, co z naprzeciwka z nutką podziwu obserwowały odpoczywające w cieniu zagrody żubry. Najbardziej zaaferowany był z pewnością najmłodszy przychówek – 24 sierpnia populacja w warszawskim zoo powitała cielaka.

Fot. Jakub Słowik

Leśników wspomagała działająca w ogrodzie zoologicznym Fundacja Panda, która przygotowała liczne atrakcje ruchowe i przedstawienie kukiełkowe dla dzieci. Historia zmagań mieszkańców lasu ze złośliwym kłusownikiem porwała widzów zarówno najmłodszych, jak i starszych. Z edukacyjnej oferty korzystały bowiem wycieczki, ale i rodziny z dziećmi czy dziadkowie z wnuczętami. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt z edukacją leśną prowadzoną przez LP, co w kontekście bogatej oferty sąsiadujących ze stolicą nadleśnictw może dziwić.

Aplikacja "Obserwator żubrów"
Przy okazji leśnych wędrówek jesienią warto się wyposażyć w dostępną w sklepie Google Play darmową aplikację "Obserwator żubrów". Program pozwala na dodanie zdjęcia i lokalizacji spotkania z żubrem na łonie przyrody. Dane z oprogramowania po zweryfikowaniu będą uwzględniane w corocznym liczeniu żubrów.

Ci, którym nie udało się wybrać do zoo, mieli okazję posłuchać informacji o żubrach w Radiu dla Ciebie. Dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz gościł w swoim programie „Latające radio doktora Kruszewicza” Paulinę Król z CILP-u i Łukasza Ławrysza z Nadleś­nictwa Białowieża. – Naukowcy i leśnicy cały czas starają się pozyskiwać fundusze na rzecz ochrony żubra. Ten, gdy nie znajdzie jedzenia w lesie, wychodzi na pola, a to wiąże się z odszkodowaniami dla rolników, dlatego musimy mu zabezpieczyć bazę żerową – przybliżała problemy związane z ochroną żubrów Paulina Król.

A menu tego przeżuwacza jest doprawdy różnorodne, można w nim znaleźć nawet 137 gatunków roślin. O takich ciekawostkach leśnicy mówili nie tylko w radiu, ale edukowali także w zoo, a dla najbardziej dociekliwych odkrywców przyrody przygotowano liczne upominki. Największym wzięciem cieszyły się płócienne torby z własnoręcznie namalowanymi wzorami. Różowe tropy żubra? Proszę bardzo! Warszawiacy długo nie zapomną tego spotkania.

 

SLV.