Sztuka - Rzeźbili w cieniu Puszczy

14 października 2019 14:33 2019 Wersja do druku

Plenery rzeźbiarskie w Hajnówce tradycją sięgają lat 60. XX wieku. Z tamtego okresu pochodzą m.in. statuy „Niezłomnych” w parku miejskim. W sierpniu po raz 17. (trzeci od czasu reaktywacji pleneru po przerwie) rzeźbiarze z Polski i Białorusi spotkali się pod Hajnowskim Domem Kultury, by przelać swoją wenę w drewniane kloce.Fot. Agnieszka Laskowska-Ginszt

Materiał do rzeźbienia pozyskujemy z różnych miejsc, głównie z firm drzewnych, gdzie na korzystnych warunkach otrzymujemy to, co nie nadaje się do przerobu. Tym razem wspomogło nas też Nadleśnictwo Hajnówka, które dostarczyło drewna spoza Puszczy Białowieskiej – wyjaśnia Stanisław Ostaszewski, komisarz wydarzenia.

Pomoc leśników z trzech puszczańskich jednostek jest nieprzypadkowa, bowiem cztery z sześciu dzieł wzbogacą lokalną ofertę turystyczną. Cel to promowanie Puszczy Białowieskiej jako transgranicznego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO, stąd pomysł na temat „Tajemnicza Puszcza Białowieska – wspólne dziedzictwo Słowiańszczyzny”, w którym realizowali się rzeźbiarze. Na współpracy skorzystają wszyscy, w tym miasto Hajnówka, dla którego plenery rzeźbiarskie stanowią atrakcję turystyczną wymienianą w wielu przewodnikach.

Rzeźbienie to ciężka praca, a w przypadku tak wielkich kawałków materiału wymaga zespołowego zaangażowania, więc pomagamy sobie, a nie konkurujemy. Dlatego na plenery zapraszamy ludzi twórczych, którzy chcą coś stworzyć, a nie się tylko spotykać, chociaż towarzyski aspekt wydarzenia również jest dla nas ważny – przybliża kulisy artystycznego zapału Stanisław Ostaszewski. Ale na tym nie koniec ambicji: – Chcemy, by wydarzenie się rozwijało. Mamy wizję utworzenia w Hajnówce, nazwijmy to roboczo, polskiego centrum rzeźby w drewnie. To się może udać, mamy przychylność władz miasta – podsumowuje. Wernisaż wystawy poplenerowej odbył się 24 sierpnia w Hajnowskim Domu Kultury, a po miesiącu prace trafiły do nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka oraz do Białowieskiego Parku Narodowego.

SLV.