Pożegnania - Odszedł autorytet leśników

22 listopada 2019 10:06 2019 Wersja do druku

9 października w wieku 75 lat zmarł nagle prof. Jan Szyszko – leśnik, nauczyciel akademicki, polityk. Szerokiemu gronu leśników znany przede wszystkim jako człowiek lasu i profesor nauk leśnych. Ukończył studia na Wydziale Leśnym SGGW, gdzie uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego, a w 2001 r. – tytuł profesora. Był kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych na tej uczelni, ale też Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk.Napisał ponad sto publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Jako naukowiec skupił się na badaniu dynamiki liczebności populacji i regeneracji systemów leśnych. Za probierze zmian zachodzących w środowisku służyły mu chrząszcze z rodziny biegaczowatych (uhonorowany w tej dziedzinie m.in. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu). Okazy owadów stworzyły kolekcję ok. 50 tys. egzemplarzy (w tym ponad tysiąc gatunków biegaczowatych). Jan Szyszko założył w Tucznie prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów, gdzie prowadzi się badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem ich zasobów przyrodniczych. Był twórcą i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Działał jako radny podwarszawskiej gminy Wesoła, członek Międzynarodowego Instytutu Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Co warto podkreślić, był laureatem, jako drugi po Janie Pawle II Polak, nagrody im. Ettore Majoraty „Nauka dla pokoju” (porównywalnej z Nagrodą Nobla) przyznanej przez Światową Federację Naukowców.

Świat polityki zapamięta go jako ministra środowiska aż pięciokrotnie powoływanego na urząd (w latach 1997–99 w rządzie Jerzego Buzka, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego – 2005–07, w latach 2015–18 w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego) oraz posła na Sejm czterech kadencji. Był pełnomocnikiem rządu

do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zasiadał w Trybunale Stanu (2001–05). Do PiS-u należał od 2001 roku. W ostatnich wyborach ponownie kandydował do Sejmu. Śmierć przerwała ostanie chwile kampanii cztery dni przed głosowaniem.

Pogrzeb w randze uroczystości państwowych odbył się 16 października w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Starej Miłośnie. Wzięli w nim udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu, parlamentarzyści, naukowcy. Z całego kraju tysiącami przybyli wiele mu zawdzięczający leśnicy (jak wówczas, gdy masowo bronili ministra Szyszko pod Sejmem) i myśliwi, by towarzyszyć Profesorowi w ostatniej drodze. Mszę koncelebrowało kilku biskupów, a całą uroczystość uświetniło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, pełna asysta wojskowa oraz sygnaliści.


Pamiętam doskonale 2009 r., gdy byłem ministrem w kancelarii pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego (...) znałem już wtedy pana prof. Szyszko, wtedy skontaktował się ze mną i zaoferował pomoc, tłumaczył kwestie związane z ochroną klimatu i wszelkie kwestie prawne. Zaprosił mnie do siebie do Tuczna, pojechałem tam z żoną i córką. Przez lata byłem harcerzem, wiele czasu spędziłem w lesie, ale nikt nigdy nie opowiedział mi tyle o leśnictwie co prof. Szyszko przez te dwa dni. Nie szczędził on nikomu swoich niezwykłych umiejętności i niezwykłej wiedzy – mówił Andrzej Duda. – Jeśli wycinał drzewo, to sadził dwa w lepszym miejscu – dodał prezydent. – Pan prof. Szyszko był wybitnym uczonym, (...) był kimś o twardych poglądach. (...) Był twardy jak stal. (...) skupiał wokół siebie, w swoim domu, lesie, bardzo wielu przedstawicieli środowisk naukowych. (...) Dobrze zasłużył się ojczyźnie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Był człowiekiem utalentowanym, odszedł przedwcześnie, można powiedzieć w walce, bo walczył o to, by wielka sprawa naprawy RP mogła być kontynuowana – dodał.

Za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej prof. Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzy-żem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Polski Związek Łowiecki uhonorował go Medalem Świętego Huberta.

Warto też dodać, że Rada Naukowa Instytutu Badawczego Leśnictwa 24 października pozytywnie przegłosowała zrodzony z inicjatywy środowiska leśników wniosek przewodniczącego o nadanie IBL-owi imienia prof. Jana Szyszko. Sprawa została skierowana do biura prawnego Ministerstwa Środowiska.

Prof. Szyszko nie raz gościł na łamach „Lasu Polskiego”, udzielając jako minister wywiadów czy publikując stanowiska dotyczące Puszczy Białowieskiej – wieniec w barwach jesieni złożyła na jego grobie również nasza redakcja. 
Red.