Polityka - Nowy skład KOŚZNiL

29 listopada 2019 13:08 2019 Wersja do druku

Dzień po inauguracji Sejmu IX kadencji i ślubowaniu posłów, 13 listopada został ogłoszony nowy skład stałej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Do zakresu jej działania należą sprawy ochrony i kształtowania środowiska oraz ochrony nieodnawialnych jego zasobów, geologii oraz leśnictwa i gospodarki leśnej. W jej skład weszło 33 parlamentarzystów. Niestety, z leśników w jej gronie znalazł się tylko Dariusz Bąk (PiS), a posłów legitymujących się wykształceniem przyrodniczym – ledwie garstka.

Zaliczyć do nich można: sejmowego debiutanta Tomasza Aniśko (architekt krajobrazu; reprezentuje Partię Zielonych z ramienia Koalicji Obywatelskiej), Zbigniewa Chmielowca (inżynier środowiska; PiS), Dorotę Niedzielę (lekarz weterynarii; reprezentuje PO; w 2015 r. była wiceministrem środowiska) i Marka Sawickiego (inżynier rolnictwa reprezentujący PSL; były minister rolnictwa). Ze znanych nazwisk związanych ze światem leśnym można jeszcze wymienić Annę Paluch (PiS), geodetę po Akademii Górniczo-Hutniczej, która kierowała pracami komisji w poprzedniej kadencji.

Przewodniczącą komisji została także znana leśnikom Urszula Pasławska z PSL-u (w poprzedniej kadencji była wiceprzewodniczącą). Jako osoba polująca wielokrotnie zajmowała stanowisko m.in. w kwestiach związanych z prawem łowieckim. Wiceprzewodniczącymi zostali: Anna Paluch, Dariusz Bąk, Tomasz Aniśko oraz Marek Dyduch (Lewica). Kwestia wyboru piątego wiceprzewodniczącego z ramienia PiS-u pozostaje otwarta.

Członkiem komisji została także Gabriela Lenartowicz, która w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej zajmowała stanowisko ministra środowiska.

Kolorytu komisji doda na pewno obecność Klaudii Jachiry (KO), absolwentki wydziału lalkarstwa i performerki, oraz Darii Gosek-Popiołek (Lewica Razem), zapamiętanej z protestu przeciw ułatwieniom w wycinkach drzew i autorki manifestu „Matki Polki na wyrębie”, w którym kobiety karmiły piersią dzieci na zrębie.
SLV., UZ