Szybki Internet dla leśniczówek i do pracy w lesie

4 marca 2020 11:05 2020 Wersja do druku

Leśniczówki w większości przypadków są usytuowane z daleka od miejscowości i skupisk domostw, przez co nie są atrakcyjnym miejscem dla firm telekomunikacyjnych oferujących szybkie łącza do Internetu. Często próby zamówienia łącza światłowodowego kończą się odmową instalacji lub otrzymaniem drogiej oferty. Rozwiązań tego problemu jest kilka – opiszemy tu dwa, według nas najlepsze.

W dobie dzisiejszych programów komputerowych, które przesyłają w obie strony dużo danych, praca na starych łączach miedzianych, instalowanych przez Telekomunikację Polską, może powodować zniecierpliwienie, lecz także uniemożliwiać pracę lub ją spowalniać. Jeżeli dodatkowo w leśniczówce korzystamy z Internetu żeby przeglądać strony www, oglądać filmy na Netflixie czy innej platformie VOD; jeżeli w leśniczówce mieszkają dzieci, które potrzebują Internetu, aby odrobić lekcje, czy skontaktować się z kolegami, to sprawa robi się warta zgłębienia.

Zdarzają się sytuacje, gdy do leśniczówki przyjeżdżają goście, którzy za pomocą łącza do Internetu nie tylko przeglądają strony www, lecz także często używają komunikatorów głosowych, takich jak WhatsApp, Viber, Skype czy innych, ponieważ ich operator GSM może nie mieć tam zasięgu.

W tej sytuacji powstaje pytanie, w jaki sposób można podłączyć szybsze łącze, które spełni dzisiejsze oczekiwania użytkowników i mieszkańców leśniczówek, jeżeli szybkie łącze kablowe jest niedostępne?

Rozwiązań jest kilka – opiszemy tu dwa, według nas najlepsze.

1. Szybkie, bezprzewodowe łącza do Internetu na bazie GSM (LTE-Advanced)
Wiele osób wciąż uważa, że w większości takich lokalizacji jak lasy i leśniczówki uzyskanie szybkiego połączenia do Internetu przy użyciu sieci GSM jest prawie niemożliwe. To opinia użytkowników smartfonów, którzy w budynku czy na podwórku mają problemy z rozmową przez telefon komórkowy, nie mówiąc o połączeniu z Internetem.

Nie jest to prawda, ponieważ przy użyciu nowoczesnego, profesjonalnego sprzętu (tzw. routerów GSM) i właściwie zainstalowanych anten LTE możliwe jest uruchomienie szerokopasmowego, stabilnego i bezpiecznego łącza w miejscach, gdzie trudno nawiązać połączenie głosowe ze zwykłej komórki.

Urządzenia instaluje się w budynku albo na zewnątrz (najczęściej na dachu), wraz z profesjonalnymi antenami GSM ­­­­­­­- wówczas sygnał połączenia jest mocny i stabilny, a parametry połączenia (szybkość i tzw. opóźnienie, o którym mowa dalej) są podobne do łącza kablowego.

W przypadkach, gdy mimo zainstalowania właściwych anten GSM i urządzeń użytkownik potrzebuje jeszcze szybszego połączenia, można wykorzystać urządzenia wielomodemowe, tzn. takie, które łączą się jednocześnie do kilku operatorów GSM i dają użytkownikowi połączenie o szybkości będącej sumą przepustowości połączeń do wszystkich operatorów. Na świecie rozwiązania te od dawna stosowane są w trudnych lokalizacjach, takich jak wieże obserwacyjne w lasach, chaty górskie, jednostki wojskowe, na statkach i na pojazdach.

Rozwiązanie to, oprócz dużej szybkości połączenia, zapewnia jeszcze ważną dla profesjonalnego użycia połączeń zaletę – praktycznie jest niezrywalne. Dzieje się tak, ponieważ na takie łącze składa się kilka połączeń GSM i dopóki choć jedno z nich działa – można korzystać z łącza służbowego czy dostępu do Internetu bez przerwy. Dodatkowo urządzenia mają wbudowane nadajniki WiFi, które często są wystarczające, aby zapewnić połączenie wewnątrz budynku i w jego okolicy dla użytkowników smartfonów, tabletów, czytników, rejestratorów i innych urządzeń korzystających z Internetu.

Internet w samochodzie
Dodatkową zaletą opisywanych rozwiązań szerokopasmowych łączy do Internetu po GSM jest możliwość ich użycia w samochodzie. Wyjeżdżając do pracy w terenie, często połączenie do sieci służbowej czy Internetu jest konieczne lub zdecydowanie ułatwia pracę. Zainstalowanie routera GSM z kilkoma kartami SIM różnych operatorów i dobrze dobranymi antenami pozwoli na połączenie w większości miejsc. Dzięki temu, że urządzenia te jednocześnie rozsiewają sieć WiFi, użytkownik może odejść od pojazdu na sporą odległość (30-70 m) i korzystać on-line z aplikacji, rejestratorów i innych urządzeń, które muszą przesyłać dane do aplikacji i baz danych. Z rozwiązań takich korzystają w Polsce m.in. wozy Państwowej Straży Pożarnej.


Internet na wieżach obserwacyjnych
Jak wspomniano wcześniej, opisywane rozwiązania z powodzeniem testowała firma ACO Solutions również na wieżach obserwacyjnych w środku dużych kompleksów leśnych, oddalonych od terenów zabudowanych i wież GSM. Strumień video był przesyłany za pośrednictwem 2, 3 lub 4 operatorów GSM (w zależności od lokalizacji) do jednostki prowadzącej obserwację. Dzięki temu obserwacje można było prowadzić bez przerwy, bez konieczności wysyłania pracowników na wieżę. Za sprawą przystosowania urządzeń do pracy w warunkach zewnętrznych (duży zakres temperatur pracy i odporność na wodę) oraz małego poboru prądu możliwe było użycie tego rozwiązania na zewnątrz, w miejscach, gdzie jedynym źródłem zasilania były panele słoneczne i wiatraki.

2. Łącza satelitarne
Innym sposobem uruchomienia łącza do Internetu w lokalizacji, gdzie nie dociera światłowód, jest łącze satelitarne. Można je podłączyć wszędzie - jest dość proste w instalacji. Ostatnio również abonament jest w większości przypadków podobny do łącz kablowych i nie ma limitu ilości przesyłanych danych.

Słabszą stroną tego rozwiązania jest to, że na szybkość połączenia duży wpływ ma pogoda - przy opadach deszczu i śniegu łącze może zwalniać, a w niekorzystnych warunkach nawet przestać chwilowo działać. Również mocne wiatry mogą przestawiać anteny i trzeba je ustawiać ponownie.

Drugim poważnym ograniczeniem jest czas odpowiedzi na wysłane zapytanie. Czas przesłania np. zapytania do strony internetowej (czyli tzw. klik) i odpowiedź na nie wynosi ponad sekundę. Jest to związane z drogą, jaką sygnał musi przebyć z anteny satelitarnej umieszczonej na budynku do satelity, stamtąd z powrotem na Ziemię, a następnie kablami do serwera internetowego. Wtedy serwer odpowiada, wysyła dane, o które pytamy, wysyła stronę Internetową na nasz komputer i znowu te dane muszą przebyć tę samą drogę, czyli od serwera do satelitarnej stacji nadawczej, stamtąd do satelity i dopiero do naszej anteny i komputera. W sumie zajmuje to ok. 1-1,5 sekundy.

W jakich przypadkach może to być utrudnieniem? Kiedy pracujemy z oprogramowaniem, które jest zainstalowane na serwerze, oglądamy strony www i chcemy zmieniać je, klikając w jakieś linki – za każdym razem czas reakcji na nasze kliknięcie będzie wynosił ponad sekundę. W wielu przypadkach jest to trudne do zaakceptowania. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja, kiedy chcemy porozmawiać przez komunikator głosowy lub video. Wówczas efekt jest taki jak za czasów łącz miedzianych, gdy próbowaliśmy rozmawiać z kimś z innego kontynentu. Zaczynamy wchodzić sobie w słowo, ponieważ wydaje nam się, że nasz rozmówca nam nie odpowiada – gdy w rzeczywistości jeszcze nie dotarło do niego nasze pytanie.

Łącza satelitarne są odpowiednie w wypadku, gdy opóźnienia nie mają większego znaczenia, np. przy oglądaniu filmów pobieranych z platform takich jak VOD, Netflix, HBO czy innych, przy oglądaniu TV przez Internet, ściąganiu plików etc.

Możliwość zamówienia szybkich, bezprzewodowych łączy do Internetu
Jeśli potrzebują Państwo zainstalować szerokopasmowe łącze bezprzewodowe w dowolnej lokalizacji, podłączyć sieć WiFi lub zbudować nietypowe rozwiązanie łączności bezprzewodowej firma ACO Solutions, od wielu lat specjalizująca się w łączności bezprzewodowej, zaprasza do współpracy i kontaktu.

Kontakt:

Mail: biuro@acosolutions.pl

https://acosolutions.pl/onas/#las

Telefon: 22398 21 92