Turystyka - Z widokiem na góry

4 marca 2020 14:44 2020 Wersja do druku

Beskid Sądecki to atrakcyjny obszar dla zwolenników uprawiania turystyki górskiej. Jednym z jego ciekawszych masywów jest Pasmo Radziejowej z najwyższym wzniesieniem sięgającym 1265 m n.p.m.. Do lat 70. ub. wieku działała tu drewniana wieża triangulacyjna na potrzeby pomiarów geodezyjnych. Niekonserwowana rozpadła się, popadając jednocześnie w zapomnienie.Fot. Krzysztof Tomasiak

W 2006 r. dyrekcja Popradzkiego Parku Krajobrazowego poczyniła starania, by w tym samym miejscu stanęła wieża widokowa. Park przekazał wieżę we władanie Nadleśnictwu Piwniczna (RDLP w Krakowie). Nieszczęśliwym trafem w 2010 r. uderzenie pioruna zniszczyło nowy obiekt. Szybko wzniesiono kolejną wieżę, ale po pewnym czasie jej stan znów pozostawiał wiele do życzenia i zagrażający bezpieczeństwu turystów obiekt w 2017 r. zamknięto.

Nadleśnictwo Piwniczna szybko podjęło się zbudowania nowej drewnianej wieży o wysokości 22 m. Na nowy, okazały obiekt prowadzą ażurowe, metalowe schody. Inwestycja powstała ze środków funduszu leśnego oraz własnych nadleśnictwa. Bezpieczny punkt widokowy na szczycie Radziejowej przez długi czas posłuży miłośnikom górskich wędrówek, którzy będą mogli z niego podziwiać panoramy Tatr, Pienin, Gorców, Masyw Babiej Góry oraz Beskid Wyspowy, Pasmo Jaworzyny, Dolinę Popradu i Kotlinę Sądecką. Po zakończeniu procedur administracyjno-budowlanych wieża zostanie dopuszczona do użytkowania i uroczyście otwarta wraz z początkiem sezonu turystycznego wiosną 2020 roku.

Maciej Kucharski