Kilometrówka - Ponowne natarcie związkowców

14 kwietnia 2020 14:31 2020 Wersja do druku

Związek Leśników Polskich w RP nie ustępuje w sprawie podniesienia stawki zwrotu kosztów za 1 km użytkowania do celów służbowych samochodów nie-będących własnością pracodawcy. To palący problem dotyczący leśników i pocztowców, który od lat nie doczekał się rozwiązania.

Pomimo znaczącego wzrostu na przestrzeni ostatnich 11 lat kosztów eksploatacji pojazdów (paliwa, ubezpieczeń, serwisu, części zamiennych, skumulowana stopa inflacji za okres od 2007 do 2017 r. to ok. 20%) pracownicy otrzymują zwrot kosztów użytkowania prywatnych pojazdów do celów służbowych wg stawek ustalonych w realiach 2007 roku – argumentuje w petycji do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka Jarosław Szałata, przewodniczący ZLP w RP.

Fot. www.stock.adobe.com

Złożone 28 stycznia pismo dotyczy pilnej zmiany Rozporządzenia ministra infrastruktury z dn. 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Tak jak poprzednio związkowcy wnoszą o dodanie w akcie prawnym paragrafu w brzmieniu: Dla pojazdów użytkowanych przez listonoszy Poczty Polskiej SA orazw służbie leśnej i służbie parków narodowych, stawki o których mowa w par. 2, podwyższa się, stosując mnożnik 1,2.

Jest to dokładnie ten sam postulat, który ZLP w RP razem ze związkowcami Poczty Polskiej podnosili już ponad rok temu w listopadzie na spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury (więcej na ten temat pisaliśmy w nr. 21/2018 „Lasu Polskiego”). Pomimo późniejszych zapewnień, że trwają prace nad systemowym rozwiązaniem palących kwestii, ministerstwo od roku milczy w tej sprawie.

SLV.