Łowiectwo - Czy dzieci wrócą na polowania?

4 czerwca 2020 12:38 2020 Wersja do druku

Światopoglądowy spór nt. uczestnictwa dzieci w polowaniach powrócił do Sejmu. Społeczność myśliwych nie złożyła broni w walce o swobodę wychowania swoich pociech, która wg nich została naruszona wprowadzonym w 2018 r. ustawowym zakazem uczestniczenia w polowaniu osób do 18 roku życia. Tym samym w październiku ub. roku do Sejmu wpłynął, poparty przez niemal 105 tys. obywateli, obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej”, któremu przewodniczył prezes NRŁ-u Rafał Malec.


Celem wnioskujących o zmianę prawa było stworzenie opiekunom bądź rodzicom szansy wykonywania polowań w obecności dzieci poniżej 18 roku życia. Inicjatorzy argumentowali, że zapewni to realizację władzy rodzicielskiej zgodnie ze światopoglądem i wyznawanymi zasadami etycznymi.

Fot. www.stock.adobe.com

Nietrudno się domyślić, że 15 kwietnia, podczas posiedzenia towarzyszącego omawianiu ustawy, na ul. Wiejskiej panowała burzliwa atmosfera. – Nauka zabijania (…) jest zabijaniem wrodzonej empatii, którą dzieci żywią do każdej żyjącej istoty. Myśliwi zabijają, bo czerpią z tego chorą satysfakcję, i tego właśnie, sadyści, chcecie uczyć własne dzieci? Wstyd, nie ma na to naszej zgody – pomstowała z sejmowej mównicy posłanka Klaudia Jachira, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej. W kontrze do niej stanęła sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Małgorzata Golińska: – W moim przekonaniu pada tu haniebne oskarżenie wobec myśliwych, wobec przedstawicieli wnioskodawców, o sadyzm. Państwo polskie nałożyło na myśliwych konkretne zadania i te zadania wykonują wobec nałożonego na nich obowiązku, działając dla dobra rolników – przypomniała. Wśród wielu padających na sali sejmowej argumentów podkreślono, że w całej Europie Polska jest jedynym krajem, który ustawowo zakazał obecności dzieci na polowaniach.

Posłowie głosowali za wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w całości, który poparło 171 parlamentarzystów, 270 było przeciw, ośmiu zaś wstrzymało się od głosu. Obywatelski projekt trafił więc dalej – do sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

SLV.