Pożary lasów - UE w gotowości

13 sierpnia 2020 13:40 2020 Wersja do druku

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič przestrzegł 2 czerwca przed zbliżającym się bardzo palnym latem. Jego zdaniem na baczności powinny się mieć nie tylko kraje znad basenu Morza Śródziemnego. – Obszary podatne na pożary lasów znajdują się już nie tylko na południu Europy, ale również w Europie centralnej, a nawet w północnej części kontynentu.Pożary lasów występują teraz w miejscach, gdzie nigdy ich nie obserwowano – wyjaśniał.

Należy się spodziewać, że ten sezon pod względem liczby pożarów przekroczy 10-letnią średnią, nie można też wykluczyć, że przebije miniony, pod wieloma względami rekordowy.

Fot. www.stock.adobe.com

Dlatego właśnie Unia w dalszym ciągu wzmacnia flotę statków powietrznych do walki z pożarami, utrzymywaną w ramach systemu rescEU (więcej na ten temat pisaliśmy w nr. 12/2019 „Lasu Polskiego”). 5 czerwca poinformowano o sfinansowaniu przez szwedzki rząd zakupu dwóch samolotów gaśniczych, które trafią do europejskich rezerw. Razem z nimi w gotowości do natychmiastowego przerzutu na Starym Kontynencie będzie więc 13 płatowców i sześć helikopterów zadysponowanych przez siedem państw (Chorwację, Cypr, Francję, Grecję, Włochy, Hiszpanię, Szwecję). – Pożary lasów mogą się wydarzyć w każdym czasie, a zmiany klimatu zwiększyły ich zasięg w Europie. Dlatego musimy być gotowi tego lata. Jestem dumny z widoku naszego europejskiego lotnictwa w jak najwyższym stopniu przygotowanego do działania w nadchodzącym sezonie pożarowym – wyraził zadowolenie unijny komisarz.

SLV.