Łódź bez certyfikatu FSC – Rezygnacja po długiej batalii

18 listopada 2021 14:58 2021 Wersja do druku

RDLP w Łodzi postanowiła zrezygnować z legitymowania się certyfikatem FSC. W oświadczeniu wydanym przez dyrekcję czytamy: Upłynęło już ponad 800 dni od reklamacji zgłoszonej przez RDLP w Łodzi do „Raportu z audytu okresowego” wg standardów FSC przeprowadzonego w dniach 4–12.07.2019 roku. Zgodnie z zasadami i kryteriami tej organizacji maksymalny czas, w jakim takowe odwołanie powinno być rozpatrzone, określony został na 270 dni. W związku z powyższym z przykrością informujemy, że rezygnujemy z certyfikatu FSC przyznanego RDLP w Łodzi na lata 2018–2023.


Cała sprawa, opisywana także na łamach „Lasu Polskiego” (nr 2/2021), rozpoczęła się w lipcu 2019 r. podczas okresowego audytu przeprowadzonego przez formę SGS Polska w RDLP w Łodzi. Wówczas audytor stwierdził niezgodność prowadzonej gospodarki leśnej ze standardem FSC w zakresie: stosowania środka chemicznego Dursban, niepozostawiania w niektórych drzewostanach użytkowanych rębni kęp starodrzewia obejmujących co najmniej 5% użytkowanej powierzchni; planowania i wykonywania rębni zupełnych w lasach sklasyfikowanych jako wodochronne. Dyrekcja odwołała się od tych wyników i rozpoczęła długotrwałą batalię z firmą akredytującą w celu podtrzymania certyfikatu i wycofania niezgodności.

W Polsce certyfikaty FSC posiadały dotychczas wszystkie dyrekcje z wyjątkiem RDLP w Krośnie i RDLP w Białymstoku (w którym certyfikowana grupa nie obejmowała trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej).

RDLP w Łodzi informuje jednak, że w dalszym ciągu posiada certyfikat PEFC przyznany do roku 2024.

BaszA