Wniosek o wycinkę drzew online – Uproszczenie procedur
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Czytamy w niej (art. 21), że gminy będą zobowiązane przyjąć wnioski o wycinkę drzew także w formie online (co nie wyklucza wersji papierowej). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada ich ujednolicenie. Obowiązujący dla wszystkich wzór ma zostać opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej BIP w najbliższym czasie. Wnioski w obu formach mają funkcjonować równolegle.
Zmianie nie ulega zasada wypełnienia wniosków o wycinkę drzew. Wciąż będą one kierowane do wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub konserwatora zabytków w przypadku terenów zabytkowych. Podobnie jak dotychczas za złożenie wniosku na wycinkę drzew nie będzie pobierana opłata. Przepisy wchodzą w życie w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia.
Jak twierdzi „Gazeta Prawna”, o ile styczniowa zmiana przepisów dotyczy tylko procedur, to kolejna nowelizacja może niekorzystnie odbić się na środowisku. Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Dotyczy on wprowadzenia zmian w przepisach regulujących wycinkę drzew i krzewów. Procedura usunięcia drzewa z własnej posesji ma przebiegać szybciej, bez zbędnych barier administracyjnych i prawnych.
Projektodawcy twierdzą, że dzięki uproszczeniu regulacji właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności. Co to ma oznaczać w praktyce? Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, to zwiększony zostanie o 20 cm – w stosunku do aktualnie obowiązujących wymiarów – obwód pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego nie będzie się wymagać pozwolenia na wycinkę, lecz jedynie zgłoszenia. Nowe przepisy mają też skrócić terminy na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew (z 21 do 14 dni), a także na wniesienia przez urzędników ewentualnego sprzeciwu (z 14 do 7 dni). Nowelizacja ma również wprowadzić 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez dany organ.
Red.
Fot. www.stock.adobe.com