Zarządzanie obszarami Natura 2000 na terenach wojskowych – 
Wsparcie NFOŚiGW

8 lutego 2023 06:00 2023 Wersja do druku

„Wspieranie użytkowników terenów wojskowych w zarządzaniu obszarami Natura 2000” to projekt, który będzie realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej dzięki wsparciu z NFOŚiGW programu LIFE. Inicjatywa mająca na celu poprawę zarządzania 116 obszarami Natura 2000 w Polsce zostanie wsparta blisko 3 mln zł z NFOŚiGW i ponad 4 mln zł z programu LIFE. Umowa w tej sprawie została podpisana 18 stycznia 2023 r. przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW, oraz Michała Wiśniewskiego, wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej, w obecności m.in. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej. Głównym celem projektu jest stworzenie trwałej sieci zarządzania obszarami Natura 2000 na terenach wojskowych w Polsce we współpracy pomiędzy: Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Rejonowymi Zarządami Infrastruktury, Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska oraz innymi instytucjami wojskowymi i cywilnymi, mającymi wpływ na ochronę obszarów Natura 2000.


Na terenach zarządzanych przez MON występują niemal wszystkie formy ochrony przyrody określone w ustawie o ochronie przyrody tj.: 116 obszarów Natura 2000, 14 rezerwatów przyrody, 11 parków narodowych, 30 parków krajobrazowych, 37 pomników przyrody, 20 użytków ekologicznych i cztery zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.

Inicjatywa, którą wesprze NFOŚiGW, ma szczególne znaczenie w kontekście wsparcia działań związanych z ochroną siedlisk przyrodniczych dla obszarów Natura 2000. W ramach realizacji projektu przewidziano m.in. sporządzenie map siedlisk przyrodniczych, monitorowanie stanu ochrony siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, a także stworzenie trwałego partnerstwa na rzecz ochrony przyrody na terenach wojskowych na poziomie międzynarodowym, krajowym i regionalnym – m.in. z RDOŚ i GDOŚ.

Projekt niesie za sobą także niezwykle ważny walor edukacyjny, ponieważ w wyniku prowadzonych aktywności zostanie zrealizowany m.in. kompleksowy program szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe pracowników instytucji mających wpływ na zarządzanie obszarami Natura 2000; odbędzie się także cykl warsztatów skierowanych do osób zainteresowanych ochroną przyrody na terenach wojskowych.

Red.

Fot. www.gov.pl