Wycieczka do lasu

17 lipca 2005 13:35 2005 Wersja do druku

Wycieczka do lasu
Hanna Będkowska
Multico 2005

Edukacja leśna społeczeństwa, a w szczególności młodszej jego części, jest jednym z podstawowych sposobów budowania świadomości przyrodniczej Polaków. Leśnicy są jedną z najliczniejszych grup zawodowych, od której oczekuje się pomocy w zdobyciu wiedzy o otaczającym nas świecie. Nic dziwnego, że robią to na wszelkie możliwe sposoby, również przygotowując publikacje. I to nie byle jakie. Prezentowana książka, a właściwie cały pakiet edukacyjny, jest doskonałym tego przykładem, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Wielu z nich poszukuje wzorów lub wręcz gotowych propozycji na zajęcia, które można przeprowadzić w lesie i o nim traktujące. "Wycieczka do lasu" jest waśnie takim zbiorem "gotowców". Zawiera propozycje programów wycieczek do lasu na cały rok, w których prócz wiedzy przyrodniczej, znajdziemy pomysły zadań dla ich uczestników.


Książka uzupełniona jest praktyczną wiedzą o tym jak zorganizować udaną wycieczkę, co na nią zabrać, jak się w lesie zachowywać, czego wystrzegać. Poza tym zawiera informacje o funkcjonowaniu Lasów Państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem leśnych kompleksów promocyjnych. Całość opatrzona jest słownikiem wyjaśniającym fachowe pojęcia.
Ta bogato ilustrowana książka jest częścią obszernego pakietu materiałów wspierających nauczycieli w edukacji leśnej, w skład którego wchodzi jeszcze 19 plansz formatu A2, prezentujących najważniejsze gatunki drzew leśnych oraz zeszyty przedstawiające organizmy żyjące w naturze. Pierwszy zeszyt pt. ,Drzewa naszych lasów" zaopatrzony jest w kalki umożliwiające odrysowywanie przez dzieci różnych elementów roślin. Jak zapowiada wydawca, kolejne tomiki pomocy naukowych, również będą w nie wyposażone, a w najbliższym czasie można spodziewać się: ,Krzewów leśnych i polnych" oraz ,Roślin runa leśnego".
Prezentowana publikacja jest doskonałym pomysłem na to, jak ułatwić nauczycielom pracę, a przy okazji zyskać w nich sojuszników i współpracowników w realizacji niezmiernie ważnego pozaprodukcyjnego zadania lasów, czyli edukacji. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo powstało pod patronatem Lasów Państwowych, SGGW w Warszawie, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Ligi Ochrony Przyrody i Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
SoWa