Zwierzęta lasu

4 kwietnia 2006 12:58 2006 Wersja do druku

Zwierzęta lasu
Nadleśnictwo
Wejherowo
2006

Powszechny dostęp do komputerów, a przede wszystkim fascynacja od najmłodszych lat grami komputerowymi, całkowicie zmieniły świat wielu współczesnych dzieci. Dotarcie z wiedzą przyrodniczą do wpatrzonego w monitor przysłowiowego Jasia staje się coraz trudniejsze. A przecież wiadomo, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan umieć nie będzie. Z tym problemem postanowili zmierzyć się wejherowscy leśnicy, którzy przy współpracy z firmą Excelo wydali edukacyjną grę multimedialną o leśnych zwierzętach. Projekt autorstwa Marzeny Wysockiej i Jakuba Oleśnickiego jest prosty w założeniu, ale być może dlatego ma szansę dotrzeć do najmłodszych użytkowników komputerów.


Gra, w której przewodnikiem jest Skrzacik, składa się z trzech niezależnych od siebie części. Do wszystkich dociera się z chatki skrzata, usytuowanej wewnątrz pnia wielkiego drzewa rosnącego w starym lesie. Gracz może wybrać się z przewodnikiem na wycieczkę po lesie. Jego zadaniem będzie odnajdywanie zwierząt, które przeważnie ukryte są w charakterystycznych dla danego gatunku miejscach, np. żuraw - na mokradle, nietoperz - w dziupli itd.
Dla młodszych graczy wystarczającą nagrodą za wskazanie skrytego zwierzaka jest aprobujący okrzyk skrzata. Starsze dzieci mogą pójść dalej i uruchomić encyklopedię, pojawiającą się przy znalezionym stworzeniu. Można do niej zajrzeć w trakcie spaceru po lesie, ale można również uruchomić ten moduł bezpośrednio w domu skrzata.
Kolejną możliwością zabawy jest rozwiązywanie testów. Jest ich siedem i są zróżnicowane w swej formie. Są wśród nich puzzle, łączenie pomieszanych par linią, układanie różnokolorowych szyszek na planszach z odpowiedziami itd.
Gra, którą z pewnością warto polecić naszym milusińskim, jest zaprojektowana w bardzo przyjaznej dla oka konwencji. Przewodnik-Skrzacik jest sympatycznym i pomocnym stworkiem, a muzyka miła w odbiorze. Gra jest przeznaczona dla sprzętu o dość przeciętnych wymaganiach: system operacyjny Windows 98/2000/XP/NT, komputer wyposażony w kartę dźwiękową, kartę graficzną obsługującą tryb 32 bitowego koloru, ekran o rozdzielczości 800x600, myszkę, głośniki. Wymaga 86 MB wolnego miejsca na dysku. Chyba najpoważniejszy problem może stanowić konieczność posiadania procesora powyżej 900 MHz. W starszych komputerach warunek ten może nie być spełniony, a wtedy niestety gra nie działa.

SoWa klikająca