Prawdziwa Polska

15 maja 2007 10:10 2007 Wersja do druku

Prawdziwa Polska
Katarzyna Sołtyk

Oficyna Wydawnicza Multico
2006

Koń, jaki jest, każdy widzi - chciałoby się rzec widząc na księgarskiej półce kolejny album prezentujący piękno naszego kraju. Jednak w tym przypadku książki radzę nie omijać. Warto po nią sięgnąć i to z kilku powodów. Katarzyna Sołtyk, autorka tekstu i części zdjęć, podróżuje po całym globie i ma ogląd na to, co podoba się w świecie. Stąd dokonany przez nią dobór prezentowanych skarbów naszej kultury, architektury i przyrody można uznać za szczególnie trafny, bo uwzględniający gust i zainteresowanie turystów spoza Polski. W tym kontekście nie dziwi angielskojęzyczna wersja wszystkich tekstów. A jak na album, naprawdę jest ich dużo, co podnosi jego wartość poznawczą.


Książkę podzielono na siedem rozdziałów opatrzonych wstępem. Kolejno prezentowane są krajobrazy, świat zwierząt i roślin, tradycja, kuchnia polska, miasta oraz zabytki. Tekst wiodący, jak i podpisy pod zdjęciami, stanowią kompendium wiedzy geograficznej, przyrodniczej, etnograficznej i częściowo historycznej o naszym kraju. Dzięki kilkunastoosobowej ekipie fotografików biorących udział w tym przedsięwzięciu, udało się zgromadzić zestaw naprawdę interesujących fotografii, doskonale dopasowanych do tekstu. Wiele z nich prezentuje najwyższy krajowy poziom, techniczny i artystyczny. Dość wymienić, że wśród autorów zdjęć pojawiły się takie nazwiska, jak Krzysztof Hejke, Piotr Skórnicki, Wiesław Lipiec czy bracia Kłosowscy. Ale zadanie, jakie postawili przed sobą wydawnictwo i autorka, nie było łatwe. Książka ma, w myśl słów zawartych w jej wstępie, być wyznaniem naszej dumy. Z najpiękniejszych krajobrazów, najsmaczniejszej kuchni, najśpiewniejszej mowy, najpiękniejszych kobiet, najdzielniejszych mężczyzn...
Choć album pełen jest przyrody, to jednak mnie najbardziej urzekły fragmenty poświęcone ludziom i ich działalności. Szczególnie w rozdziałach o tradycji i krajobrazie (często uformowanym przez człowieka lub ,skażonym" jego obecnością). Również w pozostałych częściach znajdziemy bardzo ciekawe, czasem zaskakujące oryginalnym podejściem do tematu, ilustracje.
Warto zaznaczyć, że ta potężna trzystustronicowa, schludnie wydana księga, ma jeszcze jeden atut. Jak na tak pokaźne wydawnictwo cena jest przystępna (w księgarniach można ją nabyć za ok. 100 zł). Dostępna jest również (taniej) na www.sklep-oikos.net.pl i www.multicobooks.pl . I jeszcze jedna ważna informacja. Jest ona dopiero początkiem dużej serii książek spiętych tym samym tytułem ,Prawdziwa Polska". W tym przypadku podtytuł albumu "Skarby nadwiślańskiej krainy" w pełni oddaje to co znajdziemy w środku.
SoWa