Monitoring chrabąszczowatych

2 lutego 2008 12:32 2008 Wersja do druku

Monitoring i ograniczanie populacji chrabąszczowatych w LP w 2007 roku
(film DVD)
Michał Ogrodowczyk
ORWLP 2007

RDLP w Łodzi od 1995 r. boryka się z narastającym problemem szkód powodowanych przez chrabąszcze - majowego i kasztanowca. Przyczyn dzisiejszych kłopotów upatruje się w rabunkowejj gospodarce leśnej z okresu wojny oraz w ekstensywnym rolnictwie. Lasy rosnące na obszarach porolnych oraz przetrzebione przez okupantów stanowią znaczną część Puszczy Pilickiej i innych kompleksów w centralnej Polsce. Zapewne dlatego owady z rodziny chrabąszczowatych czują się w nich bardzo dobrze, czego świadectwem jest fakt, że w ostatnich latach zagrażały ok. 50 tys. ha lasów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że podjęto decyzję o wielkoobszarowym zwalczaniu chemicznym owadów, które w 2007 r. przeprowadzono na obszarze kilku nadleśnictw w łódzkiej i radomskiej rdLP. Tam oraz w dyrekcjach krośnieńskiej i lubelskiej dodatkowo zastosowano mechaniczny zbiór chrząszczy.


Film zatytułowany "Monitoring i ograniczanie populacji chrabąszczowatych w Lasach Państwowych w 2007 r." w skrócie opisuje historię narastającego problemu, ale nie ona jest podstawowym tematem. Główni bohaterowie to oczywiście chrabąszcze. 20-minutowy film omawia biologię obydwu gatunków i różnice między nimi. W szczególności skupia się na różnicach w fenologii. Znaczny fragment filmu pokazuje rodzaje i rozmiar możliwych szkód powodowanych przez pędraki oraz owady dorosłe.
W kolejnych sekwencjach omówiono prognozowanie zagrożenia, a także sposób przygotowania i przeprowadzenia akcji ograniczania chrabąszczy w lasach nadpilickich, konkretnie w nadleśnictwach: Spała, Piotrków i Smardzewice. Omówiono kryteria wyboru powierzchni przeznaczonej do zwalczania, a także tworzenia powierzchni referencyjnych, których celem jest dostarczenie materiału do porównań, jak również ochrona wód, cennych fragmentów przyrody oraz siedzib ludzkich. W filmie znalazły się też informacje o sprzęcie użytym w akcji, zastosowanym preparacie, jego sposobie i czasie działania. Opisano też przebieg pierwszej po zabiegu rójki chrabąszczy, uwzględniając przy tym panujące warunki pogodowe.
Ponadto skrótowo pokazana została mechaniczna metoda zwalczania chrabąszczy, przy zastosowaniu której zebrano 15 tys. litrów owadów. Zaprezentowano również metodę ich utylizacji. Końcowa część filmu podsumowuje akcję i przedstawia wnioski z niej płynące. Płytę można zamawiać na www.bedon.lasy.gov.pl.
SoWa (przed ekranem)