Ptaki i Las

2 lutego 2008 12:36 2008 Wersja do druku

Ptaki
Andrzej G. Kruszewicz

Las
Dorota Zawadzka, Marek Sławski
OW Mulico 2007

To już kolejna w historii wydawnictwa Multico seria popularnych przewodników opisujących otaczającą nas przyrodę. Tym razem są to dwa zeszyty - dosłownie, bo mają format A5 i foliową okładkę znaną z zeszytów szkolnych - poświecone ptakom oraz lasowi, a opatrzone wspólnym określeniem "Wademecum miłośnika przyrody". Solidna okładka i format mają podkreślać terenowy charakter książek.
Autorem tomiku "Ptaki" jest
doskonale znany warszawski weterynarz i ornitolog Andrzej Kruszewicz, natomiast tom pt. "Las" napisali Dorota Zawadzka  i Marek Sławski (reprezentuje Wydział Leśny SGGW).


Właściwie obydwie książeczki są skróconymi wersjami większych przewodników o tych samych tytułach, co wcale nie umniejsza ich przydatności. Obie zaczynają się od rozdziałów prezentujących ogólne wiadomości. W dalszej części omawiane są - z zachowaniem podziału systematycznego - najczęściej widywane gatunki ptaków (w "Ptakach" opisano ich 138), a w "Lesie" ssaków, płazów, gadów, bezkręgowców, grzybów i roślin. Te ostatnie omówiono z podziałem na drzewa, krzewy i krzewinki, zielne rośliny kwiatowe, mszaki i paprotniki oraz porosty. Wszystkie gatunki w obu książeczkach zilustrowane są jednym barwnym zdjęciem i opatrzone skrótowym opisem cech ułatwiających rozpoznanie, a także zawierającym podstawowe wiadomości z biologii lub ekologii. Na każdej stronie znajdują się opisy 4-6 gatunków. Pod względem ilustracyjnym są to prace zbiorowe, skupiające zdjęcia wielu znanych postaci (bracia Kłosowscy, Jan Walencik, Paweł Fabijański, Henryk Janowski, Renata i Marek Kosińscy i kilkudziesięciu innych).
Obydwa przewodniki terenowe mają po 96 kolorowych stron, a na końcowych kartkach znajdują się indeksy ułatwiające wyszukanie konkretnych gatunków. Wydawca nie określa grupy wiekowej odbiorców, ale po stopniu szczegółowości możemy domyślić się, że szczególnie przewodnik "Las" adresowany jest przede wszystkim do najmłodszych miłośników przyrody i ich opiekunów. Dociekliwsi będą musieli poszukać bardziej szczegółowych informacji o obserwowanej przyrodzie w innych przewodnikach. Dwie prezentowane książeczki z pewnością będą pomocne w zajęciach terenowych z dziećmi szkolnymi i mogą być wystarczającą lekturą na dobry początek. Można je zamawiać na www.multicobooks.pl .
SoWa