Przyroda Lasów Kujawsko-Pomorskich

19 kwietnia 2008 19:19 2008 Wersja do druku

Przyroda Lasów Kujawsko-Pomorskich
OW Forest 2008

Młoda oficyna powoli przyzwyczaja nas do bardzo wysokiego poziomu. Tym razem oddała w nasze ręce dwujęzyczny (polsko-angielki) album przedstawiający uroki toruńskiej RDLP na fotografiach wykonanych przez blisko 30 autorów. Po lekturze rzeczywiście ma się ochotę na wycieczkę w ten zakątek kraju. RDLP w Toruniu pokazała jak niewiele potrzeba, by stworzyć dzieło ponadczasowe, którego użyteczność może trwać długie lata. Po pierwsze, każde z nadleśnictw znalazło w książce swoje miejsce. Nikogo szczególnie nie wyróżniono, nikogo nie pominięto. A po drugie, i tu proszę wybaczyć szczerość, dobrze się stało, że po słowie wstępnym zabrakło podpisu (z imienia i nazwiska) dyrektora RDLP. Przy dzisiejszych wichrach wiejących tuż po wszelkich przesileniach politycznych, nie trudno o utratę stanowiska. I choć nikomu tego nie życzę, to gdyby tak się stało, książka zachowa aktualność i może być wykorzystywana przez następcę.


Książka, prócz wspomnianych wcześniej charakterystyk przyrodniczych nadleśnictw, zawiera sześć rozdziałów prezentujących odrębne regiony: Bory Tucholskie, Krajnę, Pałuki, Kujawy, Ziemię Chełmińską i Ziemię Dobrzyńską. W każdym pokrótce opisane są charakterystyczne warunki przyrodnicze, wzmianki historyczne. Dodatkowo przy każdym zdjęciu znajduje się opis prezentowanego obiektu lub gatunku. Szkoda, że nie wszystkie opisy są wykonane w podobny sposób. Te rozbudowane wnoszą do książki wiele ciekawych treści, te zdawkowe wprowadzają pewien dysonans.
Przejrzysty układ zdjęć i tekstów, dobór kolorystyczny, przy doskonałej jakości papieru i druku, twardej oprawie i dodatkowym etui sprawiają, że album jest nie tylko solidny, ale i bardzo elegancki.
SoWa