Drzewa iglaste i owady na nich żerujące

2 maja 2008 17:53 2008 Wersja do druku

Drzewa iglaste i owady na nich żerujące
J. Stocki, S. Kenelski, R. Dzwonkowski
OW MULTICO 2008

Popularność potężnej książki ("Drzewa iglaste i owady na nich żerujące" - 2000 i 2005 r.), poświęconej owadom żerującym na drzewach iglastych, zachęciła wydawnictwo do wydania kolejnej publikacji adresowanej do leśników i miłośników lasu. Jest to kieszonkowy przewodnik, oparty na materiale zawartym we wspomnianej książce, noszący dokładnie ten sam tytuł. Tym razem Jacek Stocki - autor tekstu i pracownik DGLP - ograniczył nieco zawartość książki, umieszczając w niej bardzo ogólne opisy gatunków. Jak pisze we wstępie, opisy bardziej szczegółowe można znaleźć w licznejliteraturze entomologicznej. Zespół autorski postanowił skupić uwagę odbiorców na ilustracjach umożliwiających rozpoznanie gatunków. Nieocenioną pomocą w tym względzie są fotografie Stanisława Kinelskiego i rysunki Roberta Dzwonkowskiego. Zaprezentowano na nich zarówno owady w różnych stadiach rozwojowych, jak i żerowiska oraz uszkodzenia równych części roślin.


Książka ma bardzo czytelny, typowo przewodnikowy układ. Gatunki owadów prezentowane są z podziałem na gatunki drzew, na których żerują (sosna, świerk, jodła, modrzew). W każdym rozdziale oddzielnie wyeksponowano szkodniki nasion i szyszek, siewek i sadzonek, upraw i młodników, drzewostanów średniowiekowych i starszych oraz szkodniki wtórne niszczące strzały, konary i gałęzie, a także żerujące na pniakach i posuszu. Opisy owadów zawierają przede wszystkim informacje o okresie występowania i liczbie pokoleń w roku, rodzaju i cechach charakterystycznych powodowanych szkód. Informacje te doskonale się komponują i uzupełniają z umieszczonymi obok zdjęciami i rysunkami. Poza tym przy niektórych gatunkach (w sumie opisano ich ponad 180) podano również alternatywne, spotykane w literaturze nazwy oraz inne gatunki drzew, na których część z zaprezentowanych gatunków można zaobserwować.
Trzeba przyznać, że zarówno treść, format, jak i gruba foliowa okładka czynią z tej 184-stronicowej książki naprawdę użyteczną pomoc w pracy leśnika. Nic dziwnego, że wydawnictwo określiło tę pozycję mianem "Poradnika leśnika". Tytuł ten jest wspólny dla całej serii książek, w której ukazały się również m.in. "Szkodniki nasion i owoców drzew i krzewów leśnych", ,Drzewa liściaste i owady na nich żerujące", "Atlas hub", "Atlas drewna". Książki można zamawiać w Klubie Sprzedaży Wysyłkowej.
SoWa