Lasy Polski

7 stycznia 2009 08:53 2009 Wersja do druku

Lasy Polski
Edward Marszałek (tekst)
OW Multico 2008

Prezentowana książka jest kolejnym wydanym na dobrym poziomie albumem przyrodniczym Oficyny Wydawniczej Multico. Na blisko 250 stronach prezentuje różnorodność polskich lasów. Wycieczkę po ostępach zaczynamy nad morzem, wśród przesypującego się przez sosnowy bór piasku i porastających wysoki klif sosen. Dalej trafiamy na rozległe śródleśne torfowiska, w bory bagienne i olsy, do królestwa łosi i żurawi. Kolejny rozdział prezentuje niżowe formy borów i lasów, którym od wieków charakter nadaje sosna. Chwilę później odwiedzamy już "wsłuchane w szum polskich rzek" łęgi, w których łany paproci tworzą tunele dla leniwie sączących się strumieni i rzeczek, a wśród splotów korzeni nadbrzeżnych olszy kryje się niejeden zwierz.


Dalej wędrujemy przez barwne grądy i dąbrowy oraz mgliste buczyny, by przenieść się z nich do lasów wyżowych, w których korony drzew czasem sięgają chmur. Szczególnie pięknie prezentują się fotografie górskich, jesiennych buczyn porastających skalisty, nieprzyjazny grunt. Końcowe strony albumu wiodą nas poprzez szczyty porośnięte górskimi i wysokogórskimi lasami, pośród których szemrzą strumienie, latem wygrzewają się salamandry, zimą zaś świerkowe gałęzie uginają się od śniegowych czap.
Jeśli jest jeszcze ktoś nieprzekonany o bogactwie leśnych krajobrazów Polski, powinien zapoznać się z tym albumem. Najbardziej znani fotograficy krajowej przyrody starali się wydobyć z leśnych ostępów ich wielką różnorodność, dzikość i niepowtarzalność. Może szkoda, że tak mało jest w albumie fotografii zwierząt, które zawsze ożywiają karty książek. W zamian za to mamy teksty Edwarda Marszałka. Choć opisują rzeczy, o których wielu z nas ma nienajgorsze pojęcie, to jednak urzekają wszechstronnym podejściem autora. Opowiada on o lesie nie tylko przez pryzmat jego niepowtarzalnej urody, ale również wartości kulturowej i historycznej zarówno całych ostępów, jak i tworzących je gatunków drzew. W tekście wielokrotnie odnajdziemy też nawiązania do dawnych ksiąg i legend opowiadających o polskich lasach. Świetny charakter tej prozy powoduje, że czuje się jej niedosyt, nawet pomimo tego, że rozpoczyna ona każdy z rozdziałów i opisuje każde zdjęcie.
Warto dodać, że tekst polski przetłumaczono na język angielski, co dodatkowo podnosi użyteczność książki. Również twarda oprawa i duży format sprawiają, że może być ona doskonałym prezentem na każdą okazję.
Książkę można zamawiać w Klubie Sprzedaży Wysyłkowej.
SoWa