Ruda a zielona

20 stycznia 2009 13:58 2009 Wersja do druku

Ruda a zielona
A. Podgórski (red.)
Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew 2008

Na nasze łamy rzadko trafiają książki o wyraźnie lokalnym charakterze. Wyjątkiem są może monografie historyczno-przyrodnicze nadleśnictw. Tę, będącą owocem starań lokalnego stowarzyszenia ze Śląska, postanowiliśmy jednak zaprezentować.
Bohaterem książki jest miasto - Ruda Śląska, które mimo że położone w przemysłowej aglomeracji, okazuje się całkiem bogate w zieleń miejską (stąd tytuł). Autorzy postanowili pokazać, że ich uprzemysłowione miasto swoje korzenie ma jednak w przyrodzie, której skrawki - choć porozrzucane po różnych dzielnicach - przetrwały do dziś i warte są poznania, tym bardziej że kryją w sobie czasem zaskakująco bogaty świat dzikich stworzeń.


Jest to w zasadzie przewodnik - ilustrowany mapami i rysunkami - w którym zebrano opisy tras edukacyjnych. Najważniejszymi bohaterami wędrówek są, prócz zabytków architektury, stare drzewa. Świadkowie dawnych czasów stoją jeszcze na wielu placach, w rejonie kościołów, w parkach czy nad rzeką. Wędrując ich śladem młodzież, bo do niej przede wszystkim skierowana jest publikacja, poznaje losy śląskiej przyrody.
Dowiaduje się również, że dalszy los zasobów przyrodniczych miasta i całej śląskiej aglomeracji spoczywa m.in. w jej rękach. Dzięki książce możemy odwiedzić najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej i kilku sąsiadujących z nią miast.
Publikacja jest elementem ciekawego programu edukacyjnego, który zrealizowało nieduże stowarzyszenie. Tak oryginalna propozycja zwiedzania miasta zasługuje na uwagę, a może zainspiruje też innych lokalnych patriotów? Autorzy nie roszczą sobie wyłącznych praw do pomysłu.
SoWa