Szlaki turystyczne

8 czerwca 2009 13:49 2009 Wersja do druku

Szlaki turystyczne
I. i R. Szewczyk
Carta Blanca 2009

Wbrew obiegowej opinii Polska obfituje w turystyczne atrakcje. Dowodzi tego ten dość nietypowy – ze względu na duży format – przewodnik. Odejście od schematu kieszonkowych książeczek opisujących szlaki wyszło książce na dobre. Duże, barwne ilustracje zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia przedstawianych miejsc i obiektów, a ilość tekstu zaspakaja potrzeby przeciętnego turysty.


Książka jest autorskim wyborem najciekawszych tras turystycznych całej Polski. Zostały one podzielone na grupy tematyczne. Szlaki historyczne i archeologiczne wiodą przez stare miasta, grody, miejsca kultów pogańskich i ośrodki rozwoju chrześcijaństwa. Różnorodność etnograficzna i kulturowa naszego kraju została zaprezentowana zarówno od strony architektonicznej, jak i duchowej. Wybór szlaków zabytków architektury i przemysłu podyktowany został chęcią prezentacji budowli świadczących o dokonującym się w kraju postępie cywilizacyjnym i technicznym. Do tego wędrówki śladami wielkich postaci: Chopina, Kopernika, Wojtyły.

Kolejne trzy rozdziały opierają się w znacznej mierze na walorach przyrodniczych. WŚród szlaków wodnych opisano spływy Kanałem Augustowskim, Kanałem Elbląskim, Krutynią i szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Rozdział poŚwięcony szlakom górskim prowadzi nas w Beskidy, Góry Świętokrzyskie, Sudety i Tatry. W ostatnim znajdziemy opisy Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz Warmińsko-Mazurskiego Szlaku Bocianiego.

Dużym atutem książki jest to, że w większości proponuje ona trasy na tyle długie, ciekawe i różnorodne, by na ich podstawie dało się zaplanować dłuższy urlop. Pomagają w tym dane teleadresowe miejsc noclegowych i wartościowszych atrakcji turystycznych. Autorzy pozostawiają czytelnikowi dowolność wyboru środków komunikacyjnych, niemniej jednak na początku publikacji zamieszczono mini atlas samochodowy Polski, ułatwiający osobom zmotoryzowanym szybkie zorientowanie się w drogowych możliwościach różnych regionów. Ponadto przy każdej z proponowanych tras umieszczono mapę z numerami dróg oraz oznaczonymi najważniejszymi miejscowościami i atrakcjami turystycznymi. W opisach tras znajdziemy wiele informacji historycznych i geograficznych. Autorzy podpowiadają również, w jakich okresach dane miejsce wydaje się być najatrakcyjniejsze (np. z powodu odbywających się w nim imprez, festiwali itp.). Książkę można zamawiać na www.cartablanca.pl

SoWa