"Leśna Przygoda"

22 stycznia 2010 07:40 2010 Wersja do druku

Materiały promujące Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny – „Leśna Przygoda”
Nadleśnictwo Sieraków
2009

O inicjatywach pracowników Nadleśnictwa Sieraków dotyczących oferty edukacyjnej dla dzieci z różnego rodzaju upośledzeniami (zwłaszcza wzroku) pisaliśmy m.in. w nr 23/2008. W czerwcu 2009 r. przy siedzibie Nadleśnictwa otwarto leśny ogród edukacyjny i salkę edukacyjną. Budowę obiektów w 70% sfinansowano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Autorami projektu, który w niespełna dwa lata udało wcielić się w życie, są Marek Jakubowski (nauczyciel niewidomych, twórca polskiej czcionki brajlowskiej) oraz Honorata Ogonowska-Chrobrowska (do niedawna pracownik Nadleśnictwa).


W ramach tego samego projektu opublikowano komplet materiałów, które są o tyle szczególne, że wydano je z myślą o niewidomych i słabowidzących. Jest to m.in. płyta DVD zawierająca informator o ogrodzie przyjaznym niepełnosprawnym i „leszczynkowy przewodnik” po ogrodzie, który zaprezentowano także w wersji dźwiękowej i audiodeskrypcji (technice narracyjnej umożliwiającej przedstawienie rzeczywistości niewidomym).

Sierakowski obiekt promują również broszury – jedna pisana brajlem, druga drukiem powiększonym, przygotowane z myślą o osobach słabowidzących, trzecia z licznymi zdjęciami prezentującymi obiekty edukacyjne. Oryginalna w formie – kolorowe karty i nałożone na nie wytłoczone sylwetki – jest też publikacja prezentująca zwierzęta żyjące w naszych lasach. Aby zobrazować ich wielkość jako odniesienia użyto wytłoczonego kształtu łyżki stołowej – im większe zwierzę, tym kształt łyżki wytłoczony pod brajlowską nazwą gatunku jest mniejszy. To także próbka tego, co czeka odwiedzających w ogrodzie edukacyjnym – wykorzystano tam dokładnie takie same karty z sylwetkami zwierząt, umożliwiając dodatkowo słuchanie ich głosów. Cały zestaw uzupełnia „ściągawka” z alfabetu Brajla.

Nadleśnictwo kompleksowo podeszło do propagowania możliwości edukacji przyrodniczo-leśnej. Nawet strona internetowa jednostki została wykonana w technologii W3C, umożliwiającej jej „odbiór” przez osoby niewidome. O prezentowane materiały można pytać bezpośrednio w Nadleśnictwie Sieraków, tel.: (61) 295 20 65, e-mail: mailto:sierakow@poznan.lasy.gov.pl .

KrzyK