Borelioza i współinfekcje. Najczęściej zadawane pytania

11 marca 2010 07:10 2010 Wersja do druku

Borelioza i współinfekcje. Najczęściej zadawane pytania
Artur Klimaszewski (red.)

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę 2009, s. 120

Dlaczego borelioza oraz inne choroby odkleszczowe wzbudzają tyle kontrowersji w środowisku lekarskim? Które badanie na boreliozę zrobić i kiedy? Jak interpretować wyniki? Dlaczego w Polsce NFZ nie refunduje właściwego leczenia, a ciężko chorzy mają problemy z uzyskaniem renty? Czy można wspomagać leczenie boreliozy metodami naturalnymi? To tylko garść pytań, które zawarto w publikacji.


Problem zachorowań na boreliozę i inne choroby odkleszczowe dla naszych Czytelników nie jest niczym obcym. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę postawiło sobie za cel szerzenie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat tej choroby nie tylko wśród lekarzy (dla których udostępnia najnowszą wiedzę na ten temat oraz organizuje konferencje i szkolenia), ale także u przeciętnego Kowalskiego. I to właśnie do niego skierowana jest książka. Prosta formuła pytanie–odpowiedź, język pozbawiony zawiłych naukowych rozważań oraz bardzo szerokie spektrum wiedzy o boreliozie to największe atuty tej publikacji.

Z poszczególnych rozdziałów dowiemy się wielu praktycznych rzeczy m.in. o diagnostyce chorób odkleszczowych, rodzajach testów i ich skuteczności, właściwej interpretacji objawów chorobowych oraz o samym leczeniu, w tym o rodzajach kuracji, zaleceniach odpowiedniej diety i trybu życia dla osób chorych. Inne rozdziały mówią także o koinfekcjach, grzybicy, która może wystąpić po silnej kuracji antybiotykowej, oraz częstości występowania i ryzyku zakażenia boreliozą.

Autor wyjaśnia też, skąd biorą się kontrowersje wokół sposobów leczenia chorób odkleszczowych i dlaczego wojna dwóch najważniejszych organizacji zajmujących się tym zagadnieniem – IDSA (Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaênych) i ILDAS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Choroby z Lyme i Chorób Współistniejących) ma wpływ na decyzje resortów zdrowia odnośnie boreliozy w różnych krajach na całym świecie. Przedstawia też Światowy Ruch Pacjentów z Chorobą z Lyme.

Świadomość w walce z chorobą to jeden z najważniejszych aspektów kuracji, dlatego warto przeczytać tę publikację i mieć ją w swojej biblioteczce. Książkę można zamawiać przez stronę internetową Stowarzyszenia: www.borelioza.org lub dzwoniąc pod numer 0 692 890 751. Cena (bez kosztów wysyłki) to 12 zł.

Krzyk