Ostatni szwoleżer II Rzeczypospolitej

29 kwietnia 2010 08:44 2010 Wersja do druku

Ostatni szwoleżer II Rzeczypospolitej gen. bryg. Marian Nitecki
Zbigniew Zieliński
Wydawnictwo Apostolicum 2010, s. 72

Któż z czytelników nie słyszał o ułanach? Kochały się w nich nasze babcie, zazdrościli im dziadkowie. Do tej pory są naszą chlubą i dumą – synonimem odwagi, honoru i jednym z pierwszych skojarzeń z Polską przedwojenną. Marian Nitecki, bohater książki Zbigniewa Zielińskiego, nie tylko był ułanem. Był żołnierzem reprezentacyjnego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, jednostki wyjątkowej. Był także leśnikiem.


„Ostatni szwoleżer...” jest zbiorem wspomnień o nieżyjącym już „Pikadorze” – gen. bryg. Marianie Niteckim, żołnierzu AK. Wspominają go jego podwładni, przyjaciele, którzy nie tylko towarzyszyli mu podczas walk, ale i w okresie powojennych represji i prześladowań.

Książka ta opisuje nie tylko człowieka wyjątkowego, żyjącego w ciężkich czasach – mówi także o uczuciach i heroizmie, który towarzyszył młodym ludziom w walkach o wolność swego narodu. Wspomina także o powojennych losach „Pikadora”, o jego problemach z pracą, aresztowaniach i, w końcu, rehabilitacji.

Komu można polecić tą pozycję? Wszystkim, którzy interesują się historią powstańczych bojów, osobą gen. Niteckiego. Szkoda jedynie, że w książce zabrakło wspomnień z okresu powojennego; oprócz krótkich informacji o 13 aresztowaniach, zmianie nazwiska, amnestii, pracy jako leśniczy w lasach publicznych i prywatnych (w sanatorium). Czytelnik nie dowie się, jaka atmosfera pracy towarzyszyła w tamtych latach człowiekowi z „akowską” przeszłością. Może kiedyś okres ten przestanie być tematem tabu.

Wspaniałym uzupełnieniem książki jest zbiór fotografii, zarówno przedstawiających wczesne lata Mariana Niteckiego, jak i okres ostatni. Zbigniew Zieliński zamieścił także wiele dokumentów dotyczących odznaczeń oraz wyróżnień, jakimi gen. Nitecki został uhonorowany.

„Ostatni szwoleżer II Rzeczypospolitej gen. bryg. Marian Nitecki” to pozycja warta uwagi nie tylko przez wzgląd na postać „Pikadora”; to także opis roli, jaką odegrali leśnicy w tym trudnym dla Polski czasie. Wydawnictwo przygotowało specjalną ofertę dla jednostek Lasów Państwowych, oferując im 35% zniżki przy zakupie książki.

BaSza