Serce i pazur

14 marca 2011 10:16 2011 Wersja do druku

Serce i pazur
Simona Kossak
Publikator 2010, s. 208

Kto parę lat temu miał szczęście znaleźć się w zasięgu śpiewnej fali Radia Białystok, być może usłyszał charakterystyczną zapowiedź audycji: Dlaczego w trawie piszczy? Cieszący się dużą popularnością cykl przerwała w 2007 r. śmierć nieodżałowanej autorki – prof. Simony Kossak. Wydawnictwo Publikator wskrzesiło część spośród tych radiowych opowieści.


Współpraca prof. Kossak z rozgłośnią trwała od 2001 r. (po jakimś czasie audycje retransmitowały również inne stacje lokalne). Niewiele osób z tytułami naukowymi stać na to, aby swoją wiedzę głosić nie tylko wtajemniczonym specjalistom na konferencjach, ale także tym wszystkim maluczkim, którzy znalazłszy się przypadkiem w takim gremium, mieliby trudności z rozumieniem ojczystej mowy. Gdy Simona Kossak tłumaczyła przyrodnicze niuanse, słuchacze takich kłopotów nie mieli. I dla niej samej nie było problemem, by oprócz pracy naukowej w Instytucie Badawczym Leśnictwa z pasją objaśniać tajniki przyrody.

Książka to dziewięć historii skompilowanych z radiowych opowieści. Trzeba przyznać, że niełatwe zadanie przepisania wartko wygłaszanych monologów redaktorom tomu udało się całkiem dobrze. Liczne fotografie zwierząt towarzyszą tekstom o zwierzęcych emocjach, uczuciach i zachowaniach. Etologia była największą pasją Simony Kossak, którą realizowała m.in. dzięki mieszkaniu w samotnej osadzie w Puszczy Białowieskiej i życiu w towarzystwie zwierząt. Jak przystało na badacza, przyglądała się im nie tylko dla estetycznej satysfakcji, ale z dużą uwagą i stale obecnym pytaniem: dlaczego?

Efektem osobistych obserwacji jest rozdział „Potęga rodzicielstwa”, zawierający niezwykły opis zachowania saren, które prof. Kossak hodowała niegdyś dla celów badawczych. Inne spostrzeżenia, ale również przykłady, które w umiejętny sposób autorka radiowych gawęd potrafiła czerpać tak z naukowych lektur, jak i filmów przyrodniczych, posłużyły do stworzenia rozdziałów o kłamstwach, uczuciach czy komunikowaniu się zwierząt, zarówno tych krajowych, jak i egzotycznych.

Przyroda jest wybitnie praktyczna i nie ma w niej nigdy rozwiązań nieopłacalnych – brzmi jedno ze zdań na początku książki, którą naprawdę opłaca się przeczytać.

RaZ